Follow TV Tropes

Following

Pl / Kozacki Plaszcz

Go To

https://static.tvtropes.org/pmwiki/pub/images/cit_sola_good_Takeshi_you_look_kinda_badass.png
Advertisement:

Bohaterowie w Kozackich Płaszczach prawdopodobnie pojawili się po raz pierwszy w Westernach lub Czarnych Kryminalach, ale naprawdę popularni stali się po premierze Matrixa. Kozak w płaszczu to idealny bohater kina akcji - obdarzony znajomością sztuk walki lub (dużo częściej) nadludzkimi umiejętnościami strzeleckimi. Dodatkowo, płaszcz o dowolnej swobodzie powiewania służy do ukrywania pod nim dowolnej broni lub narzędzi (lub zasadniczo czegokolwiek) dzięki wyposażeniu go w Bezdenne Kieszenie.

Kozacy W Płaszczach to bliscy krewni bohaterów w Pelerynach - ale o tyle lepsi, że zwykle są hardcorami i czasami nawet robią w Hollywoodzie. Obaj mają jedną wspólną cechę: w dramatycznym wietrze coś musi za nimi efektownie powiewać.

Oprócz typowego Kozaka w Płaszczu istnieją także dwa bardziej wyspecjalizowane podgatunki. Mniej współczesnym jest Kozacka Szata - właściwa dla magów, rycerzy Jedi i tym podobnych. Drugim, rzadko spotykanym i wymagającym pewnej specyficznej kombinacji cech, jest Kozacki Kitel. A kiedy zadyma zaczyna się na poważnie, bardzo często Kozak zrzuca swój plaszcz.

Advertisement:

Do typowych akcesoriów Kozaka W Płaszczu należą Fajne Okularki, para pistoletów lub Fajny Kapelusz i maska - dzięki czemu uzyskujemy klasyczny strój pt. Plaszcz Kapelusz I Maska.

Kozak W Płaszczu najczęściej jest Stoikiem, choć niekoniecznie. Nie należy go również mylić z Podejrzanym Prochowcem.


Przykłady:

    open/close all folders 

    Anime i Manga 

    Komiksy 
Advertisement:

    Film 
  • Trzy czwarte postaci z Matrixa.
  • Preston z Equilibrium. Stoicki nawet po odstawieniu prochów i Kozak jakich mało.

Top

How well does it match the trope?

Example of:

/

Media sources:

/

Report