Follow TV Tropes

Following

Pl / Kozak

Go To

Uosobienie Zasady Fajnosci.

Postać, której upieka się dokonywanie absurdalnych czynów (rozbrajanie bomby zębami, oszukiwanie mafii, wdawanie się w strzelaniny z całymi armiami itp.), które w świecie rzeczywistym nigdy nie byłyby możliwe. Kozak jest typem bohatera, którego publiczność kocha właśnie za to, że łamie on Dobrowolne Zawieszenie Niewiary lub ledwo je podtrzymuje uciekajac sie do bezczelnosci lub kryjąc się Zasada Fajnosci.

Advertisement:

Fani łatwo wybaczają takie szaleństwa, gdyż są one tak fajne, że nie przejmują się nimi. Właściwie, to fani mają tendencje do wykazywania większej cierpliwości wobec brutalnego i bestialskiego "bohatera" aniżeli wobec tchórzliwego i zamroczonego Antybohatera. Przykładowo, w Neon Genesis Evangelion, Shinji i Asuka marudzą i narzekają w jednakowym stopniu. Chociaż Asuka jest tak popierdolona, że jest jedną z niewielu postaci w Evangelionie, które prawie zasłużyły na to, co z nimi zrobiono, ma ona większe wzięcie u fanów, ponieważ ma jaja.

Większość prób wywrócenia czy sparodiowania Kozaka skończyła się powstaniem Pomylonego Fandomu. Nieważne jak szalona jest postać (jak Rorschach z Watchmen) - fani kibicują kozackiej naturze postaci, co doprowadziło do narodzin nowego motywu: Bohaterski Psychopata. Autorzy strzeżcie się: jeśli zapędzicie się zbyt daleko, stworzycie God Mode Sue lub Dupek Sue, który/a wyjdzie z pozogi, jaką stanie się wasze dzieło.

Advertisement:

Anglojęzyczni fani anime często używają słówka "GAR" (tak, pisane WIELKIMI LITERAMI) do opisywania "kozackości", zwłaszcza, gdy owi kozacy są Zapalczywi. W pewnych kręgach, wykorzystywanie tego słówka może sprowadzić na was oskarżenia o ułomność intelektualną. Geneza memu sięga 4chan (jakżeby inaczej), gdzie user określający się jako "gay for Archer" zrobił literówkę i GAY stało się GAR.

Podrodzaje Kozaka:

Jeśli jakiś przykład pasuje do ww. motywów, umieszczajcie je tutaj.

Zobacz także: Wszystkie Panny Pragna Zlych Chlopcow, Mroczniej I Powazniej, Antybohater Z Lat Dziewiecdziesiatych, Kozak Memetyczny.

Ponieważ prawie każdy bohater wywodzący się ze starożytnych mitologii był kozakiem do kwadratu, motyw ten jest Stary Jak Swiat.

<<|Legendarne Motywy|>> <<|Zargon Fandomu|>> <<|Typowe Postacie|>>

Top

How well does it match the trope?

Example of:

/

Media sources:

/

Report