Follow TV Tropes

Following

PL / Kozacki Kujon

Go To

Przyjęło się, że kujony to mięczaki. Nic, tylko siedzą z nosem w książkach, psują sobie wzrok i nie potrafią przebiec metra by nie dostać zadyszki. Kiedy pojawia się jakieś zagrożenie, uciekają do mamusi. Można powiedzieć, że kujon jest dokładnym przeciwieństwem Kozaka.

Kozacki Kujon raczy się nie zgodzić z tym twierdzeniem. Ma przeciw niemu trzy argumenty. Lewy prosty, prawy sierpowy i kopniak w twarz. Być może wygląda niegroźnie, Wszystkie Inne Renifery mogą z niego kpić, może mieć opinię cykora, ale spróbuj zabrać mu pieniądze na obiad, a odkryjesz, że jego "celujący ze wszystkiego" dotyczy też sztuk walki. Odpowiednio zmotywowany, na przykład przez kumpli może rozłożyć całą armię, a kiedy dorwie się do spluwy, odkryjesz, że radzi z nią sobie mistrz. To, że czyta Platona i spędza czas w bibliotece, zamiast na imprezach, nie znaczy, że nie ma większych jaj niż Szkolny Dupek i jego kumple razem wzięci.

Advertisement:

Porównaj z Genialnym Bokserem i Nieustraszonym Archeologiem. Nie mylić z przypadkami Tajnej Tozsamosci gdy Superbohater udaje stereotypowego kujona, by nikt nie domyślił się jego sekretu. Jeśli omawiany Kozak jest oderwany od rzeczywistości, jest to Przyczajony Kretyn Ukryty Kozak. Jeśli Kozacki Kujon staje się Starszy I Madrzejszy i przyjmuje rolę Mentora, to jest to Przyczajony Medrzec Ukryty Kozak albo Kozacki Belfer. Jeśli dotyczy prawdziwej, sławnej osoby, patrz Jeden Z Nas.

Autorzy, uważajcie przy pisaniu Kozackich Kujonów - mają jeszcze większe szanse skończyć jako niż zwykłe Kozaki, jeśli nie będzie się uważać.

Advertisement:

Przykłady:

     Anime i Manga 
  • Faust VIII z Shaman King jest potężnym nekromantą, dzielnym wojownikiem i tak dobrym lekarzem, że potrafi sam sobie przeszczepić kości w środku walki.
  • Właściwie każdy Alchemik z Fullmetal Alchemist - nie tylko posiadają rozległą wiedzę z zakresu alchemii, ale wszyscy widziani do tej pory doskonale radzą sobie w walce bez jej pomocy, a trening jaki przechodzą jest tak ostry, że nawet Dragon Ball wysiada.

     Komiksy 
  • Oczywiście, Batman - jeden z najmądrzejszych ludzi na świecie, genialny detektyw, opracował sposoby na pokonanie większości posiadaczy supermocy na Ziemi, zneutralizowania tych którzy używają technologii i jest w czołówce mistrzów sztuk walki. Cała tak zwana Bat-Rodzina - grupa postaci zainspirowanych bądź powiązanych z Batmanem, ma pewne elementy Kozackiego Kujona, zwłaszcza Barbara Gordon, pierwsza Batgirl, najlepsza hakerka na świecie, która spuści ci łomot, choć jeździ na wózku inwalidzkim.
  • Doctor Doom, najbardziej ikoniczny złoczyńca Marvela to nie tylko geniusz, który podbił własne państwo i zbudował potężny Pancerz Wspomagany dla siebie, ale swojego czasu stanął nagi do walki z lwem i wygrał. jego największy rywal, Reed Richards też ma swoje momenty.
  • Nie chcesz wkurzyć Bruce'a Bannera. Nie polubisz go, gdy się zdenerwuje i zmieni w wielkiego, zielonego potwora. Ale nawet kiedy jest pozbawiony mocy Hulka, Banner parę razy miał okazję pokazać, że jest tak inteligentny i przebiegły, że mógłby być o wiele groźniejszy, gdyby nie ciągłe przemiany w zielonego dzikusa. Nie zapominajmy, że zanim został Hulkiem, wynajdywał super-bronie dla rządu.
  • Ozymandias, najmądrzejszy człowiek świata Strażników potrafi łapać kule w locie. Serio.

    Literatura 
  • Sherlock Holmes jest nie tylko największym detektywem świata i mistrzem wiolonczeli, ale też ma czarny pas. Krytycy ostatniej adaptacji jego przygód powinni pamiętać, że branie udziału w meczach bokserskich było jego hobby również w książkach.

Top

How well does it match the trope?

Example of:

/

Media sources:

/

Report