open/close all folders
Best Animated Short Film
- 1931-32 — Flowers and Trees
Producer: Walt DisneyDirector: Burt GillettProducers: Hugh Harman and Rudolf IsingDirector: Rudolf IsingProducer: Walt DisneyDirector: Burt Gillett
- 1932-33 — The Three Little Pigs
Producer: Walt DisneyDirector: Burt GillettProducer: Walt DisneyDirector: David HandProducer: Walter LantzDirectors: Walter Lantz and Bill Nolan
- 1933-34 — The Tortoise and the Hare
Producer: Walt DisneyDirector: Wilfred JacksonProducer: Charles MintzProducer: Walter LantzDirector: Walter Lantz
- 1935 — Three Orphan Kittens
Producer: Walt DisneyDirector: David HandProducers: Hugh Harman and Rudolf IsingDirectors: Rudolf IsingProducer: Walt DisneyDirector: David Hand
- 1936 — The Country Cousin
Producer: Walt DisneyDirector: Wilfred JacksonProducers: Hugh Harman and Rudolf IsingDirector: Hugh HarmanProducer: Max FleischerDirector: Dave Fleischer
- 1937 — The Old Mill
Producer: Walt DisneyDirector: Wilfred JacksonProducer: Max FleischerDirector: Dave FleischerProducer: Charles MintzDirectors: Art Davis and Sid Marcus
- 1938 — Ferdinand the Bull
Producer: Walt DisneyDirector: Dick RickardProducer: Walt DisneyDirector: Bill RobertsProducer: Walt DisneyDirector: Jack KingProducer: Max FleischerDirector: Dave FleischerProducer: Walt DisneyDirector: Wilfred Jackson
- 1939 — The Ugly Duckling
Producer: Walt DisneyDirector: Jack Cutting and Clyde GeronimiProducer: Leon SchlesingerDirector: Tex AveryProducers: Fred Quimby and Hugh HarmanDirector: Hugh HarmanProducer: Walt DisneyDirector: Clyde Geronimi
- 1940 — The Milky Way
Producers: Fred Quimby and Rudolf IsingDirector: Rudolf IsingProducer: Leon SchlesingerDirector: Tex AveryProducers: Fred Quimby and Rudolf IsingDirectors: William Hanna and Joseph Barbera
- 1941 — Lend a Paw
Producer: Walt DisneyDirector: Clyde GeronimiProducer: Leon SchlesingerDirector: Friz FrelengDirector: Paul FennellProducer: Fred QuimbyDirectors: William Hanna and Joseph BarberaProducer: Leon SchlesingerDirector: Friz FrelengProducers: Fred Quimby and Rudolf IsingDirector: Rudolf Ising
- Rhythm in the Ranks
Producer: George PalDirector: George PalProducer: Max FleischerDirector: Dave FleischerProducer: Walt DisneyDirector: Jack King - 1942 — Der Fuehrer's Face
Producer: Walt DisneyDirector: Jack KinneyProducer: Paul TerryDirector: Mannie DavisProducer: Fred QuimbyDirector: Tex AveryProducer: Walter LantzDirector: Alex LovyProducer: Leon SchlesingerDirector: Friz FrelengProducer: George PalDirected by: George Pal
- 1943 — The Yankee Doodle Mouse
Producer: Fred QuimbyDirectors: William Hanna and Joseph Barbera
- The 500 Hats of Bartholomew Cubbins
Producer: George PalDirector: George PalProducer: Walter LantzDirector: Alex LovyProducer: Leon SchlesingerDirector: Friz FrelengProducer: Dave FleischerDirector: Bob WickershamProducer: Walt DisneyDirector: Bill Roberts - 1944 — Mouse Trouble
Producer: Fred QuimbyDirectors: William Hanna and Joseph Barbera
- And to Think That I Saw It on Mulberry Street
Producer: George PalDirector: George PalProducers: Raymond Katz and Henry BinderDirector: Howard SwiftProducer: Walter LantzDirector: Shamus CulhaneProducer: Walt DisneyDirector: Jack KinneyProducer: Paul TerryDirector: Eddie DonnellyProducer: Leon SchlesingerDirector: Frank Tashlin - 1945 — Quiet Please
Producer: Fred QuimbyDirectors: William Hanna and Joseph BarberaProducer: Walt DisneyDirector: Jack KingProducer: Paul TerryDirector: Connie RaskinkiDirector: George PalProducer: Edward SelzerDirector: Friz FrelengProducer: Walter LantzDirector: Dick Lundy
- Rippling Romance — Note: This is a lost film.
Producers: Raymond Katz and Henry BinderDirector: Bob Wickersham - 1946 — The Cat Concerto
Producer: Fred QuimbyDirector: William Hanna and Joseph BarberaProducer: Walter LantzDirector: Dick LundyProducer: George PalDirector: George PalProducer: Walt DisneyDirector: Jack HannahProducer: Edward SelzerDirector: Robert McKimson
- 1947 — Tweetie Pie
Producer: Edward SelzerDirector: Friz FrelengProducer: Walt DisneyDirector: Jack HannahProducer: Fred QuimbyDirectors: William Hanna and Joseph Barbera''Producer: Walt DisneyDirector: Charles A. NicholsProducer: George PalDirector: George Pal
- 1948 — The Little Orphan
Producer: Fred QuimbyDirectors: William Hanna and Joseph Barbera''Producer: Walt DisneyDirector: Charles A. NicholsProducer: Edward SelzerDirector: Chuck JonesProducer: Stephen BosustowDirector: John HubleyProducer: Walt DisneyDirector: Jack Hannah
- 1949 — For Scent-imental Reasons
Producer: Edward SelzerDirector: Chuck JonesProducer: Fred QuimbyDirectors: William Hanna and Joseph BarberaProducer: Stephen BosustowDirector: John HubleyProducer: Walt DisneyDirector: Jack Hannah
- 1950 — Gerald McBoing-Boing
Producer: Stephen BosustowDirector: Robert CannonProducer: Fred QuimbyDirectors: William Hanna and Joseph BarberaProducer: Stephen BosustowDirectors: John Hubley and Pete Burness
- 1951 — The Two Mouseketeers
Producer: Fred QuimbyDirectors: William Hanna and Joseph BarberaProducer: Walt DisneyDirector: Jack HannahProducer: Stephen BosustowDirector: John Hubley
- 1952 — Johann Mouse
Producer: Fred QuimbyDirectors: William Hanna and Joseph BarberaProducer: Fred QuimbyDirector: Tex AveryProducer: Stephen BosustowDirector: Robert Cannon
- Pink and Blue Blues
Producer: Stephen BosustowDirector: Pete BurnessProducer: Tom DalyDirector: Colin Low - 1953 — Toot, Whistle, Plunk and Boom
Producer: Walt DisneyDirectors: Charles A. Nichols and Ward KimballProducer: Stephen BosustowDirector: Robert CannonProducer: Edward SelzerDirector: Chuck JonesProducer: Walt DisneyDirector: Jack HannahProducer: Stephen BosustowDirector: Ted Parmelee
- 1954 — When Magoo Flew
Producer: Steven BosustowDirector: Pete BurnessProducer: Walter LantzDirector: Tex AveryProducer: Walt DisneyDirector: Jack KinneyProducer: Edward SelzerDirector: Friz FrelengProducer: Fred QuimbyDirectors: William Hanna and Joseph Barbera
- 1955 — Speedy Gonzales
Producer: Edward SelzerDirector: Friz FrelengProducers: Fred Quimby, William Hanna and Joseph BarberaDirectors: William Hanna and Joseph BarberaProducer: Walter LantzDirector: Tex AveryProducer: Walt DisneyDirector: Jack Hannah
- 1956 — Magoo's Puddle Jumper
Producer: Stephen BosustowDirector: Pete BurnessProducer: Stephen BosustowDirector Robert CannonProducer: Stephen BosustowDirector: Robert Cannon
- 1957 — Birds Anonymous
Producer: Edward SelzerDirector: Friz FrelengProducers: William Hanna and Joseph BarberaDirector: Michael LahProducer: Edward SelzerDirector: Robert McKimsonProducer: Stephen BosustowDirector: Lew Keller (Trees) and Fred Crippen (Jamaica Daddy)Producer: Walt DisneyDirectors: Bill Justice and Wolfgang Reitherman
- 1958 — Knighty Knight Bugs
Producer: John W. BurtonDirector: Friz FrelengProducer: Walt DisneyDirector: Les ClarkProducer: Bill WeissDirector: Art Bartsch
- 1959 — Moonbird
Producer: John Hubley and Faith HubleyDirector: John HubleyProducer: John W. BurtonDirector: Friz FrelengProducer: Walt DisneyDirector: Bill JusticeProducer: Ernest PintoffDirector: Ernest Pintoff
- 1960 — Munro
Producer: William L. SnyderDirector: Gene DeitchProducer: Walt DisneyDirector: Wolfgang ReithermanProducer: John W. BurtonDirector: Chuck JonesProducer: John W. BurtonDirector: Friz Freleng
- A Place in the Sun (O mÃsto na slunci)
Producer: Frantisek VystrecilDirector: Frantisek Vystrecil - 1961 — Ersatz (The Substitute)
Director: Dusan VukoticProducer: Walt DisneyDirector: Wolfgang ReithermanProducer: David H. DePatieDirector: Chuck JonesProducer: David H. DePatieDiretor: Chuck JonesProducer: David H. DePatieDirector: Friz Freleng
- 1962 — The Hole
Producers: John Hubley, Faith Hubley and Pat ByronDirector: John HubleyProducer: Jules EngelDirector: Osmond EvansProducer: David H. DePatieDirector: Chuck JonesProducer: William L. SnyderDirector: Gene DeitchProducer: Walt DisneyDirector: Bill Justice
- 1963 — The Critic
Producer: Ernest PintoffDirector: Ernest PintoffProducer: John Halas and Joy BatchelorDirector: John Halas
- Igra (The Game)
Producer: Dusan VukoticDirector: Disan VukoticProducers: Tom Daly and Colin LowDirector: Gerald PottertonProducer: Carmen D'AvinoDirector: Carmen D'Avino - 1964 — The Pink Phink
Producers: David H. DePatie and Friz FrelengDirector: Friz FrelengProducer: Tom DalyDirectors: Jeff Hale, Norman McLaren, Grant Munro and Gerald PottertonProducer: William L. SnyderDirector: Gene DeitchProducer: William L. SnyderDirector: Gene Deitch
- 1965 — The Dot and the Line
Producers: Chuck Jones and Les GoldmanDirector: Chuck JonesProducer: Eli NoyesProducer: Emanuele LuzzatiDirectors: Giulio Gianini and Emanuele Luzatti
- 1966 — A Herb Alpert & the Tijuana Brass Double Feature
Producers: John Hubley and Faith HubleyDirector: John HubleyProducers: Wolf Koenig and Robert VerrallDirector: Carlos MarchioriProducers: David H. DePatie and Friz FrelengDirector: Hawley Pratt
- 1967 — The Box
Producers: Jimmy T. Murakami and Fred WolfDirector: Fred WolfProducer: Jean-Charles MeunierDirector: Jean-Charles MeunierProducers: Wolf Koenig and Robert VerrallDirectors: Kaj Pindal and Les Drew
- 1968 — Winnie the Pooh and the Blustery Day
Producer: Walt DisneyDirector: Wolfgang ReithermanProducers: Wolf Koenig and Jim MackayDirector: Ron TunisProducer: Jimmy T. MurakamiDirector: Charles SwensonProducers: John Hubley and Faith HubleyDirectors: John Hubley and Faith Hubley
- 1969 — It's Tough to Be a Bird
Producer: Ward KimballDirector: Ward KimballProducers: John Hubley and Faith HubleyDirector: John HubleyProducer: Ryan LarkinDirector: Ryan Larkin
- 1970 — Is It Always Right to Be Right?
Producer: Nick BosustowDirector: Lee MishkinProducers: Dale Case and Robert MitchellDirectors: Dale Case and Robert MitchellProducer: Cameron GuessDirector: Cameron Guess
- 1971 — The Crunch Bird
Producer: Ted PetokDirector: Ted PetokProducer: Michael MillsDirector: Michael MillsProducers: Gerald Potterton and Murray ShostakDirector: Peter Sander
- 1972 — A Christmas Carol
Producer: Richard WilliamsDirector: Richard WilliamsProducer: Ron InkpenDirector: Bob GodfreyProducer: Nedeljko DragicDirector: Nedeljko Dragic
- 1973 — Frank Film
Producer: Caroline MourisDirector: Frank MourisProducer: David Adams and Nick BosustowDirector: Sam WeissProducers: Giulio Gianini and Emmanuele LuzzatiDirector: Emanuele Luzzati
- 1974 — Closed Mondays
Producers: Bob Gardiner and Will VintonDirectors: Bob Gardiner and Will VintonProducer: Wolf KoenigDirector: Yvon MalletteProducers: Peter Foldes and Rene JodoinDirector: Peter FoldesProducers: John Hubley and Faith HubleyDirectors: John Hubley and Faith HubleyProducer: Wolfgang ReithermanDirector: John Lounsbery
- 1975 — Great
Director: Bob GodfreyDirector: Robert SwartheProducer: Rene JodoinDirector: Andre Leduc and Bernard Longpre
- Sisyphus
Director: Marcell Jankovic - 1976 — Leisure
Producer: Suzanne BakerDirector: Bruce PettyProducer: Manfredo ManfrediDirector: Manfredo ManfrediProducer: Guy GloverDirector: Caroline Leaf
- 1977 — The Sand Castle
Producers: Pierre Moretti and Gaston SeraultDirector: Co HoedemanProducer: Derek LambDirector: Ishu PatelProducers: John Hubley, Faith Hubley and Gary TrudeauDirectors: John Hubley, Faith Hubley and Gary TrudeauProducers: Robert Grossman, James Picker and Craig WhitakerDirector: James Picker
- 1978 — Special Delivery
Producer: Derek LambDirectors: Eunice Macaulay and John WeldonProducer: Nico CramaDirector: Borge RingProducers: Frank Moynihan and Will VintonDirector: Will Vinton
- 1979 — Every Child
Producer: Derek LambDirector: Eugene FedorenkoProducers: Bob Godfrey and Zlatko GrgicDirectors: Bob Godfrey and Zlatko GrgicProducer: Robert McDonald and Paul FierlingerDirector: Paul Fierlinger
- 1980 — The Fly
Producer: Ferenc RofuszDirector: Ferenc RofuszProducer: Frederic BackDirector: Frederic Back
- History of the World in Three Minutes Flat
Producer: Michael MillsProducer: Michael Mills - 1981 — Crac
Producer: Frederic BackDirector: Frederic BackProducer: Will VintonDirector: Will VintonProducer: Janet PerlmanDirector: Janet Perlman
- 1982 — Tango
Director: Zbigniew Rybczynski
- The Great Cognito
Producer: Will VintonDirector: Will VintonProducer: John CoatesDirectors: Dianne Jackson - 1983 — Sundae In New York
Producer: James PickerDirector: James PickerProducer: Burny MattinsonDirector: Burny MattinsonProducer: Eda Godel HallinanDirector: Caroline Heyward
- 1984 — Charade
Producer: John MinnisDirector: John MinnusProducers: Morton Schindel and Michael SpornDirector: Michael SpornProducer: Ishu PatelDirector: Ishu Patel
- 1985 — Anna & Bella
Producer: Cilia Van DijkDirector: Borge RingProducer: Richard CondieDirector: Richard CondieProducer: Alison SnowdenDirector: Alison Snowden
- 1986 — A Greek Tragedy
Producers: Willem Thijssen and Linda Van TuldenDirector: Nicole Van GoethemProducers: Hugh MacDonald and Martin TownsendDirector: Bob StenhouseProducers: John Lasseter and William ReevesDirector: John Lasseter
- 1987 — The Man Who Planted Trees
Producer: Frederic BackDirector: Frederic BackProducer: Eunice MacaulayDirectors: David Fine and Alison SnowdenProducer: Bill PlymptonDirector: Bill Plympton
- 1988 — Tin Toy
Producer: William ReevesDirector: John LasseterProducers: Cordell Barker and Richard CondieDirector: Cordell BarkerProducer: Bill KroyerDirector: Bill Kroyer
- 1989 — Balance
Directors: Christoph Lauenstein and Wolfgang LauensteinProducer: Aleksandr PetrovDirector: Aleksandr PetrovDirector: Mark Baker
- 1990 — Creature Comforts
Producer: Sara MullockDirector: Nick ParkProducer: Bob CopelandDirector: Nick Park
- Grasshoppers
Producer: Bruno BozzettoDirector: Bruno Bozzetto - 1991 — Manipulation
Producer: Daniel GreavesDirector: Daniel GreavesProducer: William PettigrewDirector: Christopher HintonProducer: David VerrallDirector: Wendy Tilby
- 1992 — Mona Lisa Descending a Staircase
Producer: Joan C. GratzDirector: Joan C. Gratz
- Adam
Producer: Christopher MollDirector: Peter Lord- The Sandman
Producers: Colin Batty, Paul Berry and Ian MackinnonDirector: Paul BerryProducer: Glenn HolbertonDirector: Barry PurvesDirector: Michaela Pavlatova - 1993 — The Wrong Trousers
Producers: Christopher MollDirector: Nick Park
- Blindscape
Producers: Elaine Donelly and Stephen PalmerDirector: Stephen Palmer- The Mighty River
Producer: Frederic Back and Hubert TisonDirector: Frederic Back- Small Talk
Producer: Michael HayesDirector: Bob Godfrey- The Village
Producer: Pam DennisDirector: Mark Baker - 1994 — Bob's Birthday
Producers: David Fine, Alison Snowden and David VerrallDirectors: David Fine and Alison Snowden
- The Big Story
Producers: David Stoten and Tim WattsDirectors: David Stoten and Tim Watts- The Janitor
Producer: Vanessa SchwartzDirector: Vanessa SchwartzProducers: Patrick Eveno and Jacques-Remy GirerdDirector: Michael Dudok de Wit- Triangle
Producer: Lee StorkDirector: Erica Russell - 1995 — A Close Shave
Producer: Michael Rose and Carla ShelleyDirector: Nick ParkProducer: John R. DilworthDirector: John R. Dilworth
- The End
Producer: Robin Barger and Chris LandrethDirector: Chris LandrethProducers: Anatoly Prokhorov and Alexander TatarskyDirector: Alexey ChartidiProducer: Ron TippDirector: Chris Bailey - 1996 — Quest
Producer: Thomas StellmachDirector: Tyron Montgomery
- Canhead
Director: Timothy HittleProducers: Richard Condie and Ches YetmanDirector: Richard CondieProducers: Jo Allen and Michael RoseDirector: Peter Lord - 1997 — Geri's Game
Producer: Karen DufilhoDirector: Jan Pinkava
- Famous Fred
Producers: John Coates and Catrin UnwinDirector: Joanna QuinnProducer: Alexandr Petrov and Dmitry YurkovDirector: Alexandr PetrovDirector: Sylvain ChometProducer: Steve MooreDirector: Steve Moore - 1998 — Bunny
Producer: Nina RappaportDirector: Chris WedgeDirector: Jonathan Myerson
- Jolly Roger
Producer: Claire JenningsDirector: Mark BakerProducer: Steve KalaferDirector: Mark Osborne- When Life Departs
Producer: Anders MastrupDirectors: Stefan Fjeldmark and Karsten Kiilerich - 1999 — The Old Man and the Sea
Producer: Tatsuo ShimamuraDirector: Alexandr Petrov
- 3 Misses
Producer: Nico CramaDirector: Paul Driessen- Humdrum
Producers: Michael Rose and Carla ShelleyDirector: Peter PeakeProducers: Marcy Page and Lars TommerbakkeDirector: Torill KoveProducer: David VerrallDirectors: Amanda Forbis and Wendy Tilby - 2000 — Father and Daughter
Producers: Claire Jennings and Willem ThijssenDirector: Michael Dudok de Wit
- The Periwig-Maker
Producer: Annatte SchafflerDirector: Steffen SchafflerProducer: Don HertzfeldtDirector: Don Hertzfeldt - 2001 — For the Birds
Producer: Karen DufilhoDirector: Ralph Eggleston
- Fifty Percent Grey
Producer: Seamus ByrneDirector: Ruairi Robinson- Give Up Yer Aul Sins
Producers: Cathal Gaffney and Darragh O'ConnellDirector: Cathal GaffneyProducers: Cordell Barker and Jennifer TorranceDirector: Cordell Barker- Stubble Trouble
Director: Joseph E. Merideth - 2002 — The ChubbChubbs!
Producer: Jacquie BarnbrookDirector: Eric ArmstrongProducers: Jarek Sawko and Piotr SikoraDirector: Tomasz BaginskiProducer: Gale GortneyDirectors: Pete Docter and Roger GouldDirector: Koji Yamamura
- Rocks (aka Das Rad)
Producer: Georg GruberDirectors: Chris Stenner, Arvid Uibel and Heidi Wittlinger - 2003 — Harvie Krumpet
Producer: Melanie CoombsDirector: Adam ElliotProducer: Osnat ShurerDirector: Bud Luckey
- Gone Nutty
Producer: John C. DonkinDirector: Carlos Saldanha- Nibbles
Producer: Ron DiamondDirector: Chris Hinton- Destino
Producer: Baker BloodworthDirector: Dominique Monfery - 2004 — Ryan
Producers: Steven Hoban, Marcy Page and Mark SmithDirector: Chris Lendreth
- Birthday Boy
Producer: Andrew GregoryDirector: Sejong Park- Gopher Broke
Producer: Al ShierDirector: Jeff FowlerProducer: Bill PlymptonDirector: Bill PlymptonProducer: Baker BloodworthDirector: Mike Gabriel - 2005 — The Moon and the Son: An Imagined Conversation
Producers: John Canemaker and Peggy SternDirector: John CanemakerDirector: Shane Acker
- Badgered
Producer: Jamie WolpertDirector: Sharon ColmanProducers: Anthony Lucas and Julia LucasDirector: Anthony LicasProducer: Osnat ShurerDirectors: Mark Andrews and Andrew Jiminez - 2006 — The Danish Poet
Producers: Lise Fearnley and Marcy PageDirector: Torill KoveProducer: Katherine SarafianDirector: Gary RydstromProducer: Don HahnDirector: Roger AllersProducers: Geza M. Toth and Eva M. TothDirector: Geza M. Toth
- No Time for Nuts
Producers: John C. Donkin and Lori ForteDirectors: Chris Renaud and Mike Thurmeier - 2007 — Peter & the Wolf
Producers: Alan Dewhurst and High WelchmanDirector: Suzie Templeton
- Even Pigeons Go to Heaven
Producer: Pierre BuffinDirector: Samuel TourneuxProducer: Jerry LevitanDirector: Josh RaskinProducer: Marcy PageDirectors: Chris Lavis and Maciek SzczerbowskiProducers: Konstantin Ernst and Dmitry YurkovDirector: Alexandr Petrov - 2008 — La Maison en Petits Cubes
Producers: Masanori Kusakabe and Yuko ShinDirector: Kunio KatoProducers: Aleksandr Boyarskiy and Sergey SelyanovDirectors: Konstantin BronzitDircetors: Julien Bocabeille, François-Xavier Chanioux, Olivier Delabarre, Thierry Marchand, Quentin Marmier and Emud MokhberiProducer: Richard HollanderDirector: Doug Sweetland
- This Way Up
Producers: Charlotte Bavasso and Christopher O'ReillyDirectors: Adam Foulkes and Alan Smith - 2009 — Logorama
Producers: Francois Alaux, Herve de Crecy and Ludovic HouplainDirectors: Francois Alaux, Herve de Crecy and Ludovic HouplainProducer: Darragh O'ConnellDirector: Nicky PhelanDirector: Fabrice Joubert
- The Lady and the Reaper
Producers: Marcelino Almansa and Antonio BanderasDirector: Javier Recio GarciaProducer: Steve PegramDirector: Nick Park - 2010 — The Lost Thing
Producer: Sophie ByrneDirectors: Andrew Ruhemann and Shaun TanProducer: Kevin ReherDirector: Teddy NewtonProducer: Martin Pope and Michael RoseDirectors: Max Lang and Jakob Schuh
- Let's Pollute
Producers: Geefwee Boedoe and Joel BloomDirector: Geefwee Boedoe- Madagascar, a Journey Diary
Producers: Ron Dyens and Aurelia PrevieuDirector: Bastien Dubois - 2011 — The Fantastic Flying Books of Mr. Morris Lessmore
Producers: Lampton Enochs, Alissa Kantrow and Trish Farnsworth-SmithDirectors: William Joyce and Brandon OldenburgProducers: Marc Bertrand and Michael FukushimaDirector: Patrick DoyonProducer: Kevin ReherDirector: Enrico Casarosa
- A Morning Stroll
Producer: Sue GoffeDirector: Grant OrchardProducers: Marcy Page and Bonnie ThompsonDirectors: Amanda Forbis and Wendy Tilby - 2012 — Paperman
Producer: Kristina ReedDirector: John Kahrs
- Adam and Dog
Producer: Minkyu LeeDirector: Minkyu Lee- Fresh Guacamole
Producers: PES and Sarah PhelpsDirector: PES- Head Over Heels
Producer: Fodhla Cronin O'ReillyDirector: Timothy ReckartProducers: Al Jean, Richard Raynis and Richard SakaiDirector: David Silverman - 2013 — Mr. Hublot
Producer: Laurent WitzDirectors: Laurent Witz and Alexandre EspigaresProducers: Daniel Sousa and Dan GoldenDirector: Daniel SousaProducer: Dorothy McKimDirector: Lauren MacMullanProducer: Yasumasa TsuchiyaDirector: Shuhei MoritaProducers: Martin Pope and Michael RoseDirectors: Jan Lachauer and Max Lang
- 2014 — Feast
Producer: Kristina ReedDirector: Patrick Osborne
- The Bigger Picture
Producer: Chris HeesDirector: Daisy Jacobs- The Dam Keeper
Producer: Megan Bartel and Duncan RamsayDirectors: Robert Kondo and Daisuke TsutsumiDirector: Torill Kove- A Single Life
Producers: Marieke Blaauw, Joris Oprins and Job RoggeveenDirectors: Marieke Blaauw, Joris Oprins and Job Roggeveen - 2015 — Bear Story
Producer: Pato Pierart
Director: Gabriel Vargas- Prologue
Producer: Imogen Sutton
Director: Richard WilliamsProducer: Nicole Grindle
Director: Sanjay PatelDirector: Konstantin Bronzit- World of Tomorrow
Director: Don Herztfeldt - 2016 — Piper
Producer: Marc Sondheimer
Director: Alan BarillaroProducer: Marc Bertrand
Director: Theodore UshevProducer: Amanda Deering Jones
Director: Andrew Coats and Lou Hamou-LhadjProducer: Cara Speller
Director: Robert ValleyProducer: Karen Dufilho-Rosen and Regina Dugan
Director: Patrick Osborne - 2017 — Dear Basketball
Director: Glen KeaneProducer: Kobe BryantDirector: Victor Caire, Gabriel Grapperson, Florian Babikian, Vincent Bayoux, Theophile Dufresne, Lucas NavarroProducer: Julien DeparisDirector: Dave MullinsProducer: Dana MurrayDirector: Max PorterProducer: Ru KuwahataDirector: Jakob SchuhProducer: Jan Lachauer
- 2018 — Bao
Director: Domee ShiProducer: Becky Neiman-CobbDirector: David Fine and Alison SnowdenProducer: Michael FukushimaDirector: Louise BagnallProducer: Nuria Gonzalez BlancoDirector: Andrew Chesworth and Bobby PointillasProducer: Shaofu ZhangDirector: Trevor JimenezProducer: Jeremy Slome
- 2019 — Hair Love
Director: Matthew A. CherryProducer: Karen Rupert ToliverDirector: Daria KashcheevaProducer: Daria KashcheevaDirector: Rosana SullivanProducer: Kathryn HendricksonDirector: Bruno ColletProducer: Jean-François Le CorreDirector: Siqi SongProducer: Siqi Song
- 2020-21 — If Anything Happens I Love You
Director: Will McCormack and Michael GovierProducer: Maryann Garger, Gary Gilbert, Gelbert Chamales, Michael GovierDirector: Madeline SharafianProducer: Mike CapbaratDirector: Adrien MerigeauProducer: Amaury OviseDirector: Erick OhDirector: Gísli Darri HalldórssonProducer: Arnar Gunnarson and Gísli Darri Halldórsson
Best Documentary Feature
- 1942: Moscow Strikes Back
- 1942: Prelude to War
- 1943: Desert Victory
- 1944: The Fighting Lady
- 1945: The True Glory
- 1946: no award
- 1947: Design for Death
- 1948: The Secret Land
- 1949: Daybreak in Udi
- 1950: The Titan: Story of Michaelangelo
- 1951: Kon-Tiki
- 1952: The Sea Around Us
- 1953: The Living Desert
- 1954: The Vanishing Prairie
- 1955: Helen Keller in Her Story
- 1956: The Silent World
- 1957: Albert Schweitzer
- 1958: White Wilderness
- 1959: Serengeti Shall Not Die
- 1960: The Horse with the Flying Tail
- 1961: Sky Above and Mud Beneath
- 1962: Black Fox: The Rise and Fall of Adolf Hitler
- 1963: Robert Frost: A Lover's Quarrel with the World
- 1964: World Without Sun
- 1965: The Eleanor Roosevelt Story
- 1966: The War Game
- 1967: The Anderson Platoon
- 1968: Journey Into Self
- 1969: Arthur Rubenstein: The Love of Life
- 1970: Woodstock
- 1971: The Hellstrom Chronicle
- 1972: Marjoe
- 1973: The Great American Cowboy
- 1974: Hearts and Minds
- 1975: The Man Who Skied Down Everest
- 1976: Harlan County U.S.A.
- 1977: Who Are the DeBolts? And Where Did They Get Nineteen Kids?
- 1978: Scared Straight!
- 1979: Best Boy
- 1980: From Mao to Mozart: Isaac Stern in China
- 1981: Genocide
- 1982: Just Another Missing Kid
- 1983: He Makes Me Feel Like Dancin'
- 1984: The Times of Harvey Milk
- 1985: Broken Rainbow
- 1986: Artie Shaw: Time Is All You've Got, tied with Down and Out in America
- 1987: The Ten-Year Lunch
- 1988: Hôtel Terminus: The Life and Times of Klaus Barbie
- 1989: Common Threads: Stories from the Quilt
- 1990: American Dream
- 1991: In the Shadow of the Stars
- 1992: The Panama Deception
- 1993: I Am a Promise: The Children of Stanton Elementary School
- 1994: Maya Lin: A Strong Clear Vision
- 1995: Anne Frank Remembered
- 1996: When We Were Kings
- The Line King: The Al Hirschfeld Story
- 1997: The Long Way Home
- 1998: The Last Days
- 1999: One Day in September
- 2000: Into the Arms of Strangers: Stories of the Kindertransport
- 2001: Murder on a Sunday Morning
- 2002: Bowling for Columbine
- 2003: The Fog of War
- 2004: Born into Brothels
- 2005: March of the Penguins
- 2006: An Inconvenient Truth
- 2007: Taxi to the Dark Side
- 2008: Man on Wire
- 2009: The Cove
- 2010: Inside Job
- 2011: Undefeated
- 2012: Searching for Sugar Man
- 2013: 20 Feet from Stardom
- 2014: Citizenfour
- 2015: Amy
- 2016: O.J.: Made in America
- 2017: Icarus
- 2018: Free Solo
- 2019: American Factory
- 2020-21: My Octopus Teacher
Best Live-Action Short Film
- 1931-32: The Music Box (comedy), Wrestling Swordfish (novelty)
- Swing High (novelty)
- 1932-33: So This Is Harris! (comedy), Krakatoa! (novelty)
- Menu (novelty)
- 1934: La Cucaracha (comedy), City of Wax (novelty)
- Men in Black (comedy)
- Strikes and Spares (novelty)
- 1935: How to Sleep (comedy)
- Tit for Tat (comedy)
- 1935: Wings Over Everest (novelty)
- Audioscopiks (novelty)
- 1936: Bored of Education (one-reel)
- Wanted—A Master (one-reel)
- 1936: The Public Pays (two-reel),
- 1936: Give Me Liberty (color)
- La Fiesta de Santa Barbara (color)
- 1937: The Private Lives of the Gannets (one-reel)
- A Night at the Movies (one-reel)
- Romance of Radium (one-reel)
- 1937: Torture Money (two-reel)
- 1937: Penny Wisdom (color)
- The Man Without a Country (color)
- 1938: That Mothers Might Live (one-reel)
- The Great Heart (one-reel)
- 1938: Declaration of Independence (two-reel)
- Swingtime in the Movies (two-reel)
- They're Always Caught (two-reel)
- 1939: Busy Little Bears (one-reel), Sons of Liberty (two-reel)
- Prophet Without Honor (one-reel)
- Drunk Driving (two-reel)
- 1940: Quicker'n a Wink (one-reel)
- London Can Take It! (one-reel)
- Siege (one-reel)
- 1940: Teddy, the Rough Rider (two-reel)
- 1941: Of Pups and Puzzles (one-reel), Main Street on the March! (two-reel)
- Down on the Farm (one-reel)
- Forty Boys and a Song (one-reel)
- Forbidden Passage (two-reel)
- 1942: Speaking of Animals and Their Families (one-reel), Beyond the Line of Duty (two-reel)
- Marines in the Making (one-reel)
- Don't Talk (two-reel)
- 1943: Amphibious Fighters (one-reel), Heavenly Music (two-reel)
- Seeing Hands (one-reel)
- 1944: Who's Who in Animal Land (one-reel), I Won't Play (two-reel)
- Jammin' the Blues (one-reel)
- Movie Pests (one-reel)
- Main Street Today (two-reel)
- 1945: Stairway to Light (one-reel)
- 1945: Star in the Night (two-reel)
- A Gun in His Hand (two-reel)
- 1946: Facing Your Danger (one-reel)
- Smart as a Fox (one-reel)
- Sure Cures (one-reel)
- 1946: A Boy and His Dog (two-reel)
- Hiss and Yell (two-reel)
- The Luckiest Guy in the World (two-reel)
- 1947: Goodbye, Miss Turlock (one-reel), Climbing the Matterhorn (two-reel)
- So You Want to Be in Pictures (one-reel)
- Give Us the Earth! (two-reel)
- 1948: Symphony of a City (one-reel), Seal Island (two-reel)
- Annie Was a Wonder (one-reel)
- So You Want to Be on the Radio (one-reel)
- You Can't Win (one-reel)
- Going to Blazes! (two-reel)
- 1949: Aquatic House Party (one-reel), Van Gogh (two-reel)
- So You Think You're Not Guilty (one-reel)
- 1950: Grandad of Races (one-reel)
- Wrong Way Butch (one-reel)
- 1950: In Beaver Valley (two-reel)
- 1951: World of Kids (one-reel), Nature's Half Acre (two-reel)
- 1952: Light in the Window: The Art of Vermeer (one-reel), Water Birds (two-reel)
- Neighbours (one-reel)
- 1953: The Merry Wives of Windsor Overture (one-reel), Bear Country (two-reel)
- Herring Hunt (one-reel)
- Return to Glennascaul (two-reel)
- 1954: This Mechanical Age (one-reel), A Time Out of War (two-reel)
- 1955: Survival City (one-reel), The Face of Lincoln (two-reel)
- 1956: Crashing the Water Barrier (one-reel)
- 1956: The Bespoke Overcoat (two-reel)
- 1957: The Wetback Hound
- 1958: Grand Canyon
- 1959: The Golden Fish
- 1960: Day of the Painter
- 1961: Seawards the Great Ships
- 1962: Heureux Anniversaire
- 1963: An Occurrence at Owl Creek Bridge
- 1964: Casals Conducts: 1964
- 1965: The Chicken
- 1966: Wild Wings
- 1967: A Place To Stand
- 1968: Robert Kennedy Remembered
- 1969: The Magic Machines
- 1970: The Resurrection of Broncho Billy
- 1971: Sentinels of Silence
- 1972: Norman Rockwell's World... An American Dream
- 1973: The Bolero
- 1974: One-Eyed Men Are Kings
- 1975: Angel and Big Joe
- 1976: In the Region of Ice
- 1977: I'll Find a Way
- 1978: Teenage Father
- 1979: Board and Care
- 1980: The Dollar Bottom
- 1981: Violet
- 1982: A Shocking Accident
- 1983: Boys and Girls
- 1984: Up
- 1985: Molly's Pilgrim
- 1986: Precious Images
- 1987: Ray's Male Heterosexual Dance Hall
- 1988: The Appointments of Dennis Jennings
- 1989: Work Experience
- 1990: The Lunch Date
- 1991: Session Man
- 1992: Omnibus
- 1993: Schwarzfahrer
- 1994: Franz Kafka's It's a Wonderful Life (tied with Trevor)
- 1994: Trevor (tied with Franz Kafka's It's a Wonderful Life)
- 1995: Lieberman in Love
- 1996: Dear Diary
- 1997: Visas and Virtue
- 1998: Election Night
- 1999: My Mother Dreams the Satan's Disciples in New York
- 2000: Quiero ser (I want to be...)
- 2001: The Accountant
- 2002: This Charming Man
- 2003: Two Soldiers
- 2004: Wasp
- 2005: Six Shooter
- 2006: West Bank Story
- 2007: Le Mozart des Pickpockets
- 2008: Toyland
- 2009: The New Tenants
- 2010: God of Love
- 2011: The Shore
- 2012: Curfew
- 2013: Helium
- 2014: The Phone Call
- 2015: Stutterer
- 2016: Sing
- 2017: The Silent Child
- 2018: Skin
- 2019: The Neighbors' Window
- 2020-21: Two Distant Strangers
Best Picture
- 1927-28: Sunrise (Unique and Artistic Production) (winner)
- 1927-28: Wings (Best Production) (winner)
- 1928-29: The Broadway Melody (winner)
- Alibi
- The Hollywood Revue of 1929
- In Old Arizona
- The Patriot (lost film)
- 1929-30: All Quiet on the Western Front (winner)
- 1930-31: Cimarron (winner)
- East Lynne (print not available for public viewing)
- The Front Page
- Skippy
- Trader Horn
- 1931-32: Grand Hotel (winner)
- 1932-33: Cavalcade (winner)
- 1934: It Happened One Night (winner)
- The Barretts of Wimpole Street
- Cleopatra
- Flirtation Walk
- The Gay Divorcee
- Here Comes the Navy
- The House of Rothschild
- Imitation of Life
- One Night of Love
- The Thin Man
- Viva Villa!
- The White Parade (print not available for public viewing)
- 1935: Mutiny on the Bounty (winner)
- 1936: The Great Ziegfeld (winner)
- 1937: The Life of Émile Zola (winner)
- 1938: You Can't Take It With You (winner)
- 1939: Gone with the Wind (winner)
- 1940: Rebecca (winner)
- 1941: How Green Was My Valley (winner)
- 1942: Mrs. Miniver (winner)
- 1943: Casablanca (winner)
- 1944: Going My Way (winner)
- 1945: The Lost Weekend (winner)
- 1946: The Best Years of Our Lives (winner)
- 1947: Gentleman's Agreement (winner)
- 1948: Hamlet (winner)
- 1949: All the King's Men (winner)
- 1950: All About Eve (winner)
- 1951: An American in Paris (winner)
- 1952: The Greatest Show on Earth (winner)
- 1953: From Here to Eternity (winner)
- 1954: On the Waterfront (winner)
- 1955: Marty (winner)
- 1956: Around the World in 80 Days (winner)
- 1957: The Bridge on the River Kwai (winner)
- 1958: Gigi (winner)
- 1959: Ben Hur (winner)
- 1960: The Apartment (winner)
- 1961: West Side Story (winner)
- 1962: Lawrence of Arabia (winner)
- 1963: Tom Jones (winner)
- 1964: My Fair Lady (winner)
- 1965: The Sound of Music (winner)
- 1966: A Man for All Seasons (winner)
- 1967: In the Heat of the Night (winner)
- 1968: Oliver! (winner)
- 1969: Midnight Cowboy (winner)
- 1970: Patton (winner)
- 1971: The French Connection (winner)
- 1972: The Godfather (winner)
- 1973: The Sting (winner)
- American Graffiti
- Cries and Whispers
- The Exorcist
- A Touch of Class
- 1974: The Godfather Part II (winner)
- 1975: One Flew Over the Cuckoo's Nest (winner)
- 1976: Rocky (winner)
- 1977: Annie Hall (winner)
- 1978: The Deer Hunter (winner)
- 1979: Kramer vs. Kramer (winner)
- 1980: Ordinary People (winner)
- 1981: Chariots of Fire (winner)
- 1982: Gandhi (winner)
- 1983: Terms of Endearment (winner)
- 1984: Amadeus (winner)
- 1985: Out of Africa (winner)
- 1986: Platoon (winner)
- 1987: The Last Emperor (winner)
- 1988: Rain Man (winner)
- 1989: Driving Miss Daisy (winner)
- 1990: Dances with Wolves (winner)
- 1991: The Silence of the Lambs (winner)
- 1992: Unforgiven (winner)
- 1993: Schindler's List (winner)
- 1994: Forrest Gump (winner)
- 1995: Braveheart (winner)
- 1996: The English Patient (winner)
- 1997: Titanic (winner)
- 1998: Shakespeare in Love (winner)
- 1999: American Beauty (winner)
- 2000: Gladiator (winner)
- 2001: A Beautiful Mind (winner)
- 2002: Chicago (winner)
- 2003: The Lord of the Rings: The Return of the King (winner)
- 2004: Million Dollar Baby (winner)
- 2005: Crash (winner)
- 2006: The Departed (winner)
- 2007: No Country for Old Men (winner)
- 2008: Slumdog Millionaire (winner)
- 2009: The Hurt Locker (winner)
- 2010: The King's Speech (winner)
- 2011: The Artist (winner)
- 2012: Argo (winner)
- 2013: 12 Years a Slave (winner)
- 2014: Birdman (winner)
- 2015: Spotlight (winner)
- 2016: Moonlight (winner)
- 2017: The Shape of Water (winner)
- 2018: Green Book (winner)
- 2019: Parasite (winner)
- 2020-21: Nomadland (winner)
Leone d'Oro
- 1946 The Southerner
- 1947 The Strike
- 1948 Hamlet
- 1949 Manon
- 1950 Justice est faite (Justice is Done)
- 1951 Rashomon
- 1952 Forbidden Games
- 1954 Romeo and Juliet
- 1955 Ordet
- 1957 Aparajito
- 1958 The Rickshaw Man
- 1959 General Della Rovere
- ex aequo with The Great War
- 1960 Le passage du Rhin (Tomorrow Is My Turn)
- 1961 Last Year at Marienbad
- 1962 Ivan's Childhood
- ex aequo with Cronaca familiare (Family Diary)
- 1963 Le mani sulla città (Hands over the City)
- 1964 Il deserto rosso
- 1965 Sandra
- 1966 The Battle of Algiers
- 1967 Belle de Jour
- 1968 Die Artisten in der Zirkuskuppel: ratlos
- 1980 Atlantic City
- ex aequo with Gloria
- 1981 Die Bleierne Zeit (Marianne and Juliane)
- 1982 Der Stand der Dinge (The State of Things)
- 1983 Prénom Carmen (First Name: Carmen)
- 1984 Rok spokojnego słońca (A Year of the Quiet Sun)
- 1985 Vagabond
- 1986 Le rayon vert (The Green Ray/Summer)
- 1987 Au revoir les enfants
- 1988 La leggenda del santo bevitore (The Legend of the Holy Drinker)
- 1989 A City of Sadness
- 1990 Rosencrantz and Guildenstern Are Dead
- 1991 Urga (Close to Eden)
- 1992 The Story of Qiu Ju
- 1993 Three Colors: Blue
- ex aequo with Short Cuts
- 1994 Vive L'Amour
- ex aequo with Before the Rain (Пред дождот, Pred doždot)
- 1995 Xich lo (Cyclo)
- 1996 Michael Collins
- 1997 Hanabi
- 1998 Così ridevano (The Way We Laughed)
- 1999 Not One Less
- 2000 The Circle
- 2001 Monsoon Wedding
- 2002 The Magdalene Sisters
- 2003 The Return
- 2004 Vera Drake
- 2005 Brokeback Mountain
- 2006 Still Life
- 2007 Lust, Caution
- 2008 The Wrestler
- 2009 Lebanon
- 2010 Somewhere
- 2011 Faust
- 2012 Pietà
- 2013 Sacro GRA (Holy GRA)
- 2014 A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence
- 2015 Desde allá (From Afar)
- 2016 The Woman Who Left
- 2017 The Shape of Water
- 2018 Roma
- 2019 Joker
- 2020 Nomadland
- 2021 Happening
Palme d'Or
- 1939: Union Pacific note
- 1940-45: Not awarded due to World War II
- 1946: Eleven films awarded all at once to make up for time lost to World War II
- 1949: The Third Man
- 1951:
- 1952:
- Othello — Orson Welles' adaptation
- Two Cents Worth of Hope
- 1953: The Wages of Fear
- 1954: Gate of Hell
- 1955: Marty
- 1956: The Silent World
- 1957: Friendly Persuasion
- 1958: The Cranes Are Flying
- 1959: Black Orpheus
- 1960: La Dolce Vita
- 1961:
- 1962: O Pagador de Promessas
- 1963: The Leopard
- 1964: The Umbrellas of Cherbourg
- 1965: The Knack... and How to Get It
- 1966:
- 1967: Blowup
- 1968: No award given due to the disruption caused by the May 1968 protests.
- 1969: if.... (1968)
- 1970: M*A*S*H
- 1971: The Go-Between
- 1972:
- 1973:
- 1974: The Conversation
- 1975: Chronicle Of The Years Of Fire
- 1976: Taxi Driver
- 1977: Padre Padrone
- 1978: The Tree of Wooden Clogs
- 1979:
- 1980:
- 1981: Man of Iron
- 1982:
- 1983: The Ballad of Narayama
- 1984: Paris, Texas
- 1985: When Father Was Away on Business
- 1986: The Mission
- 1987: Under the Sun of Satan
- 1988: Pelle the Conqueror
- 1989: sex, lies, and videotape
- 1990: Wild at Heart
- 1991: Barton Fink
- 1992: The Best Intentionsnote
- 1993:
- 1994: Pulp Fiction
- 1995: Undergroundnote
- 1996: Secrets & Lies
- 1997:
- 1998: Eternity and a Day
- 1999: Rosetta
- 2000: Dancer in the Dark
- 2002: The Pianist
- 2003: Elephant
- 2004: Fahrenheit 9/11
- 2005: L'enfantnote
- 2006: The Wind That Shakes the Barley
- 2007: 4 Months, 3 Weeks and 2 Days
- 2008: The Class (2008)
- 2009: The White Ribbon
- 2010: Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives
- 2011: The Tree of Life
- 2012: Amournote
- 2013: Blue Is the Warmest Color
- 2014: Kış Uykusu
- 2015: Dheepan
- 2016: I, Daniel Blakenote
- 2017: The Square
- 2018: Shoplifters
- 2019: Parasite
- 2020: Awards cancelled due to the COVID-19 Pandemic
- 2021: Titane
- 1952: T Schot is te boord!
- 1953: White Mane
- 1954: no award
- 1955: Blinkity Blank
- 1956: The Red Balloon
- 1957: A Brief History
- 1958:
- The Seine Meets Paris
- La Joconde: Histoire d'une obsession
- 1959: Butterflies Do Not Live Here
- 1960: Le sourire
- 1961: La Petite Cuillère
- 1962: An Occurrence at Owl Creek Bridge
- 1963:
- In wechselndem Gefälle
- Le Haricot
- 1964:
- La douceur du village
- Le prix de la victoire
- 1965: Overture
- 1966: Skaterdater
- 1967: Sky Over Holland
- 1968: no awards given out at Cannes due to protests
- 1969: Cîntecele Renasterii
- 1970: no award
- 1971: no award
- 1972: Le Fusil à Lunette
- 1973: Balablok
- 1974: Ostrov
- 1975: Lautrec
- 1976: Metamorphosis
- 1977: Küzdők
- 1978: Rowing Across the Atlantic
- 1979: Harpya
- 1980: Seaside Woman
- 1981: Moto Perpetuo
- 1982: Merlin ou le cours de l'or
- 1983: Je sais que j'ai tort mais demandez à mes copains ils disent la même chose
- 1984: Le Cheval de fer
- 1985: Mariage
- 1986: Peel
- 1987: Palisade
- 1988: Vykrutasy
- 1989: 50 Ans
- 1990: The Lunch Date
- 1991: With Hands Raised
- 1992: Omnibus
- 1993: Coffee and Cigarettes: Somewhere in California
- 1994: El Héroe
- 1995: Gagarin
- 1996: Szél
- 1997: …Is It the Design on the Wrapper?
- 1998: L'Interview
- 1999: When the Day Breaks
- 2000: Anino
- 2001: Bean Cake
- 2002: After Rain
- 2003: Cracker Bag
- 2004: Trafic
- 2005: Wayfarers
- 2006: Sniffer
- 2007: Ver Llover
- 2008: Megatron
- 2009: Arena
- 2010: Barking Island
- 2011: Cross
- 2012: Silent
- 2013: Safe
- 2014: Leidi
- 2015: Waves '98
- 2016: Timecode
- 2017: A Gentle Night
- 2018: All These Creatures
- 2019: The Distance Between Us and the Sky
- 2020: I Am Afraid to Forget Your Facenote
- 2021: All the Crows in the World
Pulitzer Prize
- 1918: Why Marry? - Jesse Lynch Williams
- 1919: no award
- 1920: Beyond the Horizon – Eugene O'Neill
- 1921: Miss Lulu Bett – Zona Gale
- 1922: Anna Christie – Eugene O'Neill
- 1923: Icebound – Owen Davis
- 1924: Hell-Bent Fer Heaven – Hatcher Hughes
- 1925: They Knew What They Wanted – Sidney Howard
- 1926: Craig's Wife – George Kelly
- 1927: In Abraham's Bosom – Paul Green
- 1928: Strange Interlude – Eugene O'Neill
- 1929: Street Scene – Elmer Rice
- 1930: The Green Pastures – Marc Connelly
- 1931: Alison's House – Susan Glaspell
- 1932: Of Thee I Sing – George S. Kaufman, Morrie Ryskind, Ira Gershwin,
- 1933: Both Your Houses – Maxwell Anderson
- 1934: Men in White – Sidney Kingsley
- 1935: The Old Maid – Zoë Akins
- 1936: Idiot's Delight – Robert E. Sherwood
- 1937: You Can't Take It With You – Moss Hart, George S. Kaufman
- 1938: Our Town – Thornton Wilder
- 1939: Abe Lincoln in Illinois – Robert E. Sherwood
- 1940: The Time of Your Life – William Saroyan
- 1941: There Shall Be No Night – Robert E. Sherwood
- 1942: no award
- 1943: The Skin of Our Teeth – Thornton Wilder
- 1944: no award
- 1945: Harvey – Mary Coyle Chase
- 1946: State of the Union – Russel Crouse, Howard Lindsay
- 1947: no award
- 1948: A Streetcar Named Desire – Tennessee Williams
- 1949: Death of a Salesman – Arthur Miller
- 1950: South Pacific – Richard Rodgers, Oscar Hammerstein II, Joshua Logan
- 1951: no award
- 1952: The Shrike – Joseph Kramm
- 1953: Picnic – William Inge
- 1954: The Teahouse of the August Moon – John Patrick
- 1955: Cat on a Hot Tin Roof – Tennessee Williams
- 1956: The Diary of Anne Frank – Albert Hackett and Frances Goodrich
- 1957: Long Day's Journey Into Night – Eugene O'Neill
- 1958: Look Homeward, Angel – Ketti Frings
- 1959: J.B. – Archibald MacLeish
- 1960: Fiorello! – Jerome Weidman, George Abbott, Jerry Bock, and Sheldon Harnick
- 1961: All the Way Home – Tad Mosel
- 1962: How to Succeed in Business Without Really Trying – Frank Loesser and Abe Burrows
- 1963: no award
- 1964: no award
- 1965: The Subject Was Roses – Frank D. Gilroy
- 1966: no award
- 1967: A Delicate Balance – Edward Albee
- 1968: no award
- 1969: The Great White Hope – Howard Sackler
- 1970: No Place to Be Somebody – Charles Gordone
- 1971: The Effect of Gamma Rays on Man-in-the-Moon Marigolds – Paul Zindel
- 1972: no award
- 1973: That Championship Season – Jason Miller
- 1974: no award
- 1975: Seascape – Edward Albee
- 1976: A Chorus Line – Michael Bennett, Nicholas Dante and James Kirkwood, Jr., Marvin Hamlisch and Edward Kleban
- 1977: The Shadow Box – Michael Cristofer
- 1978: The Gin Game – Donald L. Coburn
- 1979: Buried Child – Sam Shepard
- 1980: Talley's Folly – Lanford Wilson
- 1981: Crimes of the Heart – Beth Henley
- 1982: A Soldier's Play – Charles Fuller
- 1983: 'night, Mother – Marsha Norman
- 1984: Glengarry Glen Ross – David Mamet
- 1985: Sunday in the Park with George – James Lapine and Stephen Sondheim
- 1986: no award
- 1987: Fences – August Wilson
- 1988: Driving Miss Daisy – Alfred Uhry
- 1989: The Heidi Chronicles – Wendy Wasserstein
- 1990: The Piano Lesson – August Wilson
- 1991: Lost in Yonkers – Neil Simon
- 1992: The Kentucky Cycle – Robert Schenkkan
- 1993: Angels in America: Millennium Approaches – Tony Kushner
- 1994: Three Tall Women – Edward Albee
- 1995: The Young Man From Atlanta – Horton Foote
- 1996: RENT – Jonathan Larson (posthumous win)
- 1997: no award
- 1998: How I Learned to Drive – Paula Vogel
- 1999: Wit – Margaret Edson
- 2000: Dinner with Friends – Donald Margulies
- 2001: Proof – David Auburn
- 2002: Topdog/Underdog – Suzan-Lori Parks
- 2003: Anna in the Tropics – Nilo Cruz
- 2004: I Am My Own Wife – Doug Wright
- 2005: Doubt: A Parable – John Patrick Shanley
- 2006: no award
- 2007: Rabbit Hole – David Lindsay-Abaire
- 2008: August: Osage County – Tracy Letts
- 2009: Ruined – Lynn Nottage
- 2010: Next to Normal – Tom Kitt and Brian Yorkey
- 2011: Clybourne Park – Bruce Norris
- 2012: Water by the Spoonful – Quiara Alegría Hudes
- 2013: Disgraced - Ayad Akhtar
- 2014: The Flick - Annie Baker
- 2015: Between Riverside and Crazy - Stephen Adly Guirgis
- 2016: Hamilton - Lin-Manuel Miranda
- 2017: Sweat - Lynn Nottage
- 2018: Cost of Living - Martyna Majok
- 2019: Fairview - Jackie Sibblies Drury
- 2020: A Strange Loop - Michael R. Jackson
- 2021: The Hot Wing King - Katori Hall
Literature
- 1918: His Family by Ernest Poole
- 1919: The Magnificent Ambersons by Booth Tarkington
- 1920: no award given
- 1921: The Age of Innocence by Edith Wharton
- 1922: Alice Adams by Booth Tarkington
- 1923: One of Ours by Willa Cather
- 1924: The Able McLaughlins by Margaret Wilson
- 1925: So Big by Edna Ferber
- 1926: Arrowsmith by Sinclair Lewis (declined prize)
- 1927: Early Autumn by Louis Bromfield
- 1928: The Bridge of San Luis Rey by Thornton Wilder
- 1929: Scarlet Sister Mary by Julia Peterkin
- 1930: Laughing Boy by Oliver La Farge
- 1931: Years of Grace by Margaret Ayer Barnes
- 1932: The Good Earth by Pearl S. Buck
- 1933: The Store by Thomas Sigismund Stribling
- 1934: Lamb in His Bosom by Caroline Miller
- 1935: Now in November by Josephine Winslow Johnson
- 1936: Honey in the Horn by Harold L. Davis
- 1937: Gone with the Wind by Margaret Mitchell
- 1938: The Late George Apley by John Phillips Marquand
- 1939: The Yearling by Marjorie Kinnan Rawlings
- 1940: The Grapes of Wrath by John Steinbeck
- 1941: no award given
- 1942: In This Our Life by Ellen Glasgow
- 1943: Dragon's Teeth by Upton Sinclair
- 1944: Journey in the Dark by Martin Flavin
- 1945: A Bell for Adano by John Hersey
- 1946: no award given
- 1947: All the King's Men by Robert Penn Warren
- 1948: Tales of the South Pacific by James A. Michener
- 1949: Guard of Honor by James Gould Cozzens
- 1950: The Way West by A. B. Guthrie, Jr.
- 1951: The Town by Conrad Richter
- 1952: The Caine Mutiny by Herman Wouk
- 1953: The Old Man and the Sea by Ernest Hemingway
- 1954: No award given
- 1955: A Fable by William Faulkner
- 1956: Andersonville by MacKinlay Kantor
- 1957: No award given
- 1958: A Death in the Family by James Agee (posthumous win)
- 1959: The Travels of Jaimie McPheeters by Robert Lewis Taylor
- 1960: Advise & Consent by Allen Drury
- 1961: To Kill a Mockingbird by Harper Lee
- 1962: The Edge of Sadness by Edwin O'Connor
- 1963: The Reivers by William Faulkner (posthumous win)
- 1964: No award given
- 1965: The Keepers of the House by Shirley Ann Grau
- 1966: The Collected Stories of Katherine Anne Porter by Katherine Anne Porter
- 1967: The Fixer by Bernard Malamud
- 1968: The Confessions of Nat Turner by William Styron
- 1969: House Made of Dawn by N. Scott Momaday
- 1970: The Collected Stories of Jean Stafford by Jean Stafford
- 1971: No award given
- 1972: Angle of Repose by Wallace Stegner
- 1973: The Optimist's Daughter by Eudora Welty
- 1974: No award given
- 1975: The Killer Angels by Michael Shaara
- 1976: Humboldt's Gift by Saul Bellow
- 1977: No award given
- 1978: Elbow Room by James Alan McPherson
- 1979: The Stories of John Cheever by John Cheever
- 1980: The Executioner's Song by Norman Mailer
- 1981: A Confederacy of Dunces by John Kennedy Toole (posthumous win)
- 1982: Rabbit Is Rich by John Updike
- 1983: The Color Purple by Alice Walker
- 1984: Ironweed by William Kennedy
- 1985: Foreign Affairs by Alison Lurie
- 1986: Lonesome Dove by Larry McMurtry
- 1987: A Summons to Memphis by Peter Taylor
- 1988: Beloved by Toni Morrison
- 1989: Breathing Lessons by Anne Tyler
- 1990: The Mambo Kings Play Songs of Love by Oscar Hijuelos
- 1991: Rabbit at Rest by John Updike
- 1992: A Thousand Acres by Jane Smiley
- 1993: A Good Scent from a Strange Mountain by Robert Olen Butler
- 1994: The Shipping News by E. Annie Proulx
- 1995: The Stone Diaries by Carol Shields
- 1996: Independence Day by Richard Ford
- 1997: Martin Dressler: The Tale of an American Dreamer by Steven Millhauser
- 1998: American Pastoral by Philip Roth
- 1999: The Hours by Michael Cunningham
- 2000: Interpreter of Maladies by Jhumpa Lahiri
- 2001: The Amazing Adventures of Kavalier and Clay by Michael Chabon
- 2002: Empire Falls by Richard Russo
- 2003: Middlesex by Jeffrey Eugenides
- 2004: The Known World by Edward P. Jones
- 2005: Gilead by Marilynne Robinson
- 2006: March by Geraldine Brooks
- 2007: The Road by Cormac McCarthy
- 2008: The Brief Wondrous Life of Oscar Wao by Junot Díaz
- 2009: Olive Kitteridge by Elizabeth Strout
- 2010: Tinkers by Paul Harding
- 2011: A Visit from the Goon Squad by Jennifer Egan
- 2012: No award given
- 2013: The Orphan Master's Son by Adam Johnson
- 2014: The Goldfinch by Donna Tartt
- 2015: All the Light We Cannot See by Anthony Doerr
- 2016: The Sympathizer by Viet Thahn Nguyen
- 2017: The Underground Railroad by Colson Whitehead
- 2018: Less by Andrew Sean Greer
- 2019: The Overstory by Richard Powers
- 2020: The Nickel Boys by Colson Whitehead
- 2021: The Night Watchman by Louise Erdrich
Poetry
- 1922: Collected Poems by Edwin Arlington Robinson
- 1923: The Ballad of the Harp-Weaver: A Few Figs from Thistles: Eight Sonnets in American Poetry, 1922. A Miscellany by Edna St. Vincent Millay
- 1924: New Hampshire: A Poem with Notes and Grace Notes by Robert Frost
- 1925: The Man Who Died Twice by Edwin Arlington Robinson
- 1926: What's O'Clock by Amy Lowell
- 1927: Fiddler's Farewell by Leonora Speyer
- 1928: Tristram by Edwin Arlington Robinson
- 1929: John Brown's Body by Stephen Vincent Benét
- 1930: Selected Poems by Conrad Aiken
- 1931: Collected Poems by Robert Frost
- 1932: The Flowering Stone by George Dillon
- 1933: Conquistador by Archibald MacLeish
- 1934: Collected Verse by Robert Hillyer
- 1935: Bright Ambush by Audrey Wurdemann
- 1936: Strange Holiness by Robert P. T. Coffin
- 1937: A Further Range by Robert Frost
- 1938: Cold Morning Sky by Marya Zaturenska
- 1939: Selected Poems by John Gould Fletcher
- 1940: Collected Poems by Mark Van Doren
- 1941: Sunderland Capture by Leonard Bacon
- 1942: The Dust Which Is God by William Rose Benét
- 1943: A Witness Tree by Robert Frost
- 1944: Western Star by Stephen Vincent Benét
- 1945: V-Letter and Other Poems by Karl Shapiro
- 1946: no award given
- 1947: Lord Weary's Castle by Robert Lowell
- 1948: The Age of Anxiety by W. H. Auden
- 1949: Terror and Decorum by Peter Viereck
- 1950: Annie Allen by Gwendolyn Brooks
- 1951: Complete Poems by Carl Sandburg
- 1952: Collected Poems by Marianne Moore
- 1953: Collected Poems 1917–1952 by Archibald MacLeish
- 1954: The Waking by Theodore Roethke
- 1955: Collected Poems by Wallace Stevens
- 1956: Poems - North & South by Elizabeth Bishop
- 1957: Things of This World by Richard Wilbur
- 1958: Promises: Poems 1954-1956 by Robert Penn Warren
- 1959: Selected Poems 1928-1958 by Stanley Kunitz
- 1960: Heart's Needle by W. D. Snodgrass
- 1961: Times Three: Selected Verse From Three Decades by Phyllis McGinley
- 1962: Poems by Alan Dugan
- 1963: Pictures from Brueghel by William Carlos Williams
- 1964: At The End Of The Open Road by Louis Simpson
- 1965: 77 Dream Songs by John Berryman
- 1966: Selected Poems by Richard Eberhart
- 1967: Live or Die by Anne Sexton
- 1968: The Hard Hours by Anthony Hecht
- 1969: Of Being Numerous by George Oppen
- 1970: Untitled Subjects by Richard Howard
- 1971: The Carrier of Ladders by William S. Merwin
- 1972: Collected Poems by James Wright
- 1973: Up Country by Maxine Kumin
- 1974: The Dolphin by Robert Lowell
- 1975: Turtle Island by Gary Snyder
- 1976: Self-portrait in a Convex Mirror by John Ashbery
- 1977: Divine Comedies by James Merrill
- 1978: Collected Poems by Howard Nemerov
- 1979: Now and Then by Robert Penn Warren
- 1980: Selected Poems by Donald Justice
- 1981: The Morning of the Poem by James Schuyler
- 1982: The Collected Poems by Sylvia Plath
- 1983: Selected Poems by Galway Kinnell
- 1984: American Primitive by Mary Oliver
- 1985: Yin by Carolyn Kizer
- 1986: The Flying Change by Henry S. Taylor
- 1987: Thomas and Beulah by Rita Dove
- 1988: Partial Accounts: New and Selected Poems by William Meredith
- 1989: New and Collected Poems by Richard Wilbur
- 1990: The World Doesn't End by Charles Simic
- 1991: Near Changes by Mona Van Duyn
- 1992: Selected Poems by James Tate
- 1993: The Wild Iris by Louise Glück
- 1994: Neon Vernacular: New and Selected Poems by Yusef Komunyakaa
- 1995: The Simple Truth by Philip Levine
- 1996: The Dream of the Unified Field by Jorie Graham
- 1997: Alive Together: New and Selected Poems by Lisel Mueller
- 1998: Black Zodiac by Charles Wright
- 1999: Blizzard of One by Mark Strand
- 2000: Repair by C. K. Williams
- 2001: Different Hours by Stephen Dunn
- 2002: Practical Gods by Carl Dennis
- 2003: Moy Sand and Gravel by Paul Muldoon
- 2004: Walking to Martha's Vineyard by Franz Wright
- 2005: Delights & Shadows by Ted Kooser
- 2006: Late Wife by Claudia Emerson
- 2007: Native Guard by Natasha Trethewey
- 2008: Time and Materials by Robert Hass and Failure by Philip Schultz
- 2009: The Shadow of Sirius by W. S. Merwin
- 2010: Versed by Rae Armantrout
- 2011: The Best of It: New and Selected Poems by Kay Ryan
- 2012: Life on Mars by Tracy K. Smith
- 2013: Stag's Leap by Sharon Olds
- 2014: 3 Sections by Vijay Seshadri
- 2015: Digest by Gregory Pardio
- 2016: Ozone Journal by Peter Balakian
- 2017: Olio by Tyehimba Jess
- 2018: Half-light by Frank Bidart
- 2019: Be With by Forrest Gander
- 2020: The Tradition by Jericho Brown
- 2021: Post-Colonial Love Poem by Natalie Diaz
100 Italian Films to Be Saved
- Four Steps in the Clouds by Alessandro Blasetti (1942)
- Ossessione by Luchino Visconti (1943)
- Rome, Open City by Roberto Rossellini (1945)
- Paisan by Roberto Rossellini (1946)
- Shoeshine by Vittorio de Sica (1946)
- L'onorevole Angelina by Luigi Zampa (1947)
- Bicycle Thieves by Vittorio de Sica (1948)
- La Terra Trema by Luchino Visconti (1948)
- Bitter Rice by Giuseppe De Santis (1949)
- City of Pain by Mario Bonnard (1949)
- Heaven over the Marshes by Augusto Genina (1949)
- Stromboli, terra di Dio by Roberto Rossellini (1949)
- Chains by Raffaello Matarazzo (1949)
- Path of Hope by Pietro Germi (1950)
- Sunday in August by Luciano Emmer (1950)
- Cronaca di un amore by Michelangelo Antonioni (1950)
- Variety Lights by Alberto Lattuada and Federico Fellini (1950)
- Father's Dilemma by Alessandro Blasetti (1950)
- Bellissima by Luchino Visconti (1951)
- Two Cents Worth of Hope by Renato Castellani (1951)
- Cops and Robbers by Steno e Mario Monicelli (1951)
- Miracle in Milan by Vittorio De Sica (1951)
- La famiglia Passaguai by Aldo Fabrizi (1951)
- Umberto D by Vittorio De Sica (1952)
- Europe '51 by Roberto Rossellini (1952)
- The White Sheik by Federico Fellini (1952)
- Toto in Color by Steno (1952)
- Little World of Don Camillo by Julien Duvivier (1952)
- Bread, Love, and Dreams by Luigi Comencini (1953)
- I Vitelloni by Federico Fellini (1953)
- Neapolitans in Milan by Eduardo De Filippo (1953)
- Eager to Live by Claudio Gora (1953)
- The Wayward Wife by Mario Soldati (1953)
- Neapolitan Carousel by Ettore Giannini (1953)
- Empty Eyes by Antonio Pietrangeli (1953)
- The Beach by Alberto Lattuada (1954)
- The Gold of Naples by Vittorio De Sica (1954)
- An American in Rome by Steno (1954)
- The Art of Getting Along by Luigi Zampa (1954)
- Senso by Luchino Visconti (1954)
- La Strada by Federico Fellini (1954)
- A Free Woman by Vittorio Cottafavi (1954)
- The Abandoned by Francesco Maselli (1955)
- A Hero of Our Times by Mario Monicelli (1955)
- Poveri ma belli by Dino Risi (1956)
- Il Grido by Michelangelo Antonioni (1957)
- Nights of Cabiria by Federico Fellini (1957)
- Big Deal on Madonna Street by Mario Monicelli (1958)
- You're On Your Own by Mauro Bolognini (1959)
- The Great War by Mario Monicelli (1959)
- I magliari by Francesco Rosi (1959)
- Everybody Go Home by Luigi Comencini (1960)
- La Dolce Vita by Federico Fellini (1960)
- Rocco and His Brothers by Luchino Visconti (1960)
- Girl with a Suitcase by Valerio Zurlini (1960)
- Long Night in 1943 by Florestano Vancini (1960)
- Il bell'Antonio by Mauro Bolognini (1960)
- A Difficult Life by Dino Risi (1961)
- Divorce Italian Style by Pietro Germi (1961)
- Il posto by Ermanno Olmi (1961)
- Accattone by Pier Paolo Pasolini (1961)
- Leoni al sole by Vittorio Caprioli (1961)
- Il sorpasso by Dino Risi (1962)
- Salvatore Giuliano by Francesco Rosi (1962)
- L Eclisse by Michelangelo Antonioni (1962)
- Mafioso by Alberto Lattuada (1962)
- I mostri by Dino Risi (1963)
- Hands over the City by Francesco Rosi (1963)
- 8½ by Federico Fellini (1963)
- The Leopard by Luchino Visconti (1963)
- La donna scimmia by Marco Ferreri (1963)
- Chi lavora è perduto d by Tinto Brass (1963)
- La vita agra by Carlo Lizzani (1964)
- I pugni in tasca by Marco Bellocchio (1965)
- I Knew Her Well by Antonio Pietrangeli (1965)
- Comizi d'amore by Pier Paolo Pasolini (1965)
- The Birds, the Bees and the Italians by Pietro Germi (1966)
- The Hawks and the Sparrows by Pier Paolo Pasolini (1966)
- The Battle of Algiers by Gillo Pontecorvo (1966)
- La Cina è vicina by Marco Bellocchio (1967)
- Dillinger è morto by Marco Ferreri (1968)
- Banditi a Milano by Carlo Lizzani (1968)
- Il medico della mutua by Luigi Zampa (1968)
- Investigation of a Citizen Above Suspicion by Elio Petri (1970)
- The Conformist by Bernardo Bertolucci (1970)
- L'udienza by Marco Ferreri (1971)
- Diario di un maestro by Vittorio De Seta (1972)
- The Mattei Affair by Francesco Rosi (1972)
- Lo scopone scientifico by Luigi Comencini (1972)
- Nel nome del padre by Marco Bellocchio (1972)
- Amarcord by Federico Fellini (1973)
- We All Loved Each Other So Much by Ettore Scola (1974)
- Bread and Chocolate by Franco Brusati (1974)
- Fantozzi by Luciano Salce (1975)
- 1900 by Bernardo Bertolucci (1976)
- Illustrious Corpses by Francesco Rosi (1976)
- A Special Day by Ettore Scola (1977)
- An Average Little Man by Mario Monicelli (1977)
- Padre Padrone by Vittorio and Paolo Taviani (1977)
- The Tree of Wooden Clogs by Ermanno Olmi (1978)
The 50 Greatest Cartoons
- "What's Opera, Doc?" – Chuck Jones, Warner Bros., 1957
- "Duck Amuck" – Chuck Jones, Warner Bros., 1953
- "The Band Concert" – Wilfred Jackson, Disney, 1935
- "Duck Dodgers in the 24½th Century" – Chuck Jones, Warner Bros., 1953
- "One Froggy Evening" – Chuck Jones, Warner Bros., 1955
- "Gertie the Dinosaur" – Winsor McCay, 1914
- "Red Hot Riding Hood" – Tex Avery, Metro-Goldwyn-Mayer, 1943
- "Porky in Wackyland" – Bob Clampett, Warner Bros., 1938
- "Gerald McBoing-Boing" – Robert Cannon, UPA (Columbia Pictures), 1951
- "King Size Canary" – Tex Avery, Metro-Goldwyn-Mayer, 1947
- "The Three Little Pigs" – Burt Gillett, Disney, 1933
- "Rabbit of Seville" – Chuck Jones, Warner Bros., 1950
- "Steamboat Willie" – Ub Iwerks, Disney, 1928
- "The Old Mill" – Wilfred Jackson and Graham Heid, Disney, 1937
- "Bad Luck Blackie" – Tex Avery, Metro-Goldwyn-Mayer, 1949
- "The Great Piggy Bank Robbery" – Bob Clampett, Warner Bros., 1946
- "Popeye the Sailor Meets Sindbad the Sailor" – Dave Fleischer, Fleischer Studios, 1936
- "The Skeleton Dance" – Ub Iwerks, Disney, 1929
- "Snow White (1933)" (The Betty Boop version) – Dave Fleischer, Fleischer Studios, 1933
- "Minnie the Moocher" – Dave Fleischer, Fleischer Studios, 1932
- "Coal Black and de Sebben Dwarfs" – Bob Clampett, Warner Bros., 1943
- "Der Fuehrer's Face" – Jack Kinney, Disney, 1943
- "Little Rural Riding Hood" – Tex Avery, Metro-Goldwyn-Mayer, 1949
- "The Tell-Tale Heart" – Ted Parmelee, Columbia Cartoons, 1953
- "The Big Snit" – Richard Condie, National Film Board of Canada, 1985
- "Brave Little Tailor" – Burt Gillett, Disney, 1938
- "Clock Cleaners" – Ben Sharpsteen, Disney, 1937
- "Northwest Hounded Police" – Tex Avery, Metro-Goldwyn-Mayer, 1946
- "Adventures In Music: Toot, Whistle, Plunk and Boom" – Charles Nicholls and Ward Kimball, Disney, 1953
- "Rabbit Seasoning" – Chuck Jones, Warner Bros., 1952
- "The Scarlet Pumpernickel" – Chuck Jones, Warner Bros., 1950
- "The Cat Came Back" – Cordell Barker, Richard Condie (National Film Board of Canada), 1988
- "The Mad Scientist" aka "Superman" – Dave Fleischer, Fleischer Studios, 1941
- "You Ought to Be in Pictures" – Friz Freleng, Warner Bros., 1940
- "Ali Baba Bunny" – Chuck Jones, Warner Bros., 1957
- "Feed the Kitty" – Chuck Jones, Warner Bros., 1952
- "Bimbo's Initiation" – Dave Fleischer, Fleischer Studios, 1931
- "Bambi Meets Godzilla" – Marv Newland, 1969
- "Little Red Riding Rabbit" – Friz Freleng, Warner Bros., 1944
- "Peace on Earth" – Hugh Harman and Rudolf Ising, Metro-Goldwyn-Mayer, 1939
- "Rooty Toot Toot" – John Hubley, Columbia Cartoons, 1951
- "The Cat Concerto" – William Hanna and Joe Barbera, Metro-Goldwyn-Mayer, 1946
- "Woody Woodpecker: The Barber of Seville" – James "Shamus" Culhane, Walter Lantz, 1944
- "The Man Who Planted Trees" (L'homme qui plantait des arbres) – Frédéric Back, 1987
- "Book Revue" – Bob Clampett, Warner Bros., 1946
- "Quasi at the Quackadero" – Sally Cruikshank, 1975
- "A Corny Concerto" – Bob Clampett, Warner Bros., 1943
- "The Unicorn in the Garden" – William T. Hurtz, Columbia Cartoons, 1953
- "The Dover Boys at Pimento University or the Rivals of Roquefort Hall" – Chuck Jones, Warner Bros., 1942
- "Felix in Hollywood" – Otto Messmer, Pat Sullivan Studio, 1923
The Runners-Up
Besides the main list, the book also included a list of 57 runner up cartoons that almost made it to the list, but ultimately didn't get enough votes. Unsurprisingly, 45 of these shorts are also from The Golden Age of Animation. For convenience, they are posted below:- Allegretto – Oskar Fischinger, 1936
- Balloon Land – Ub Iwerks, Celebrity Pictures, 1935
- Baseball Bugs – Friz Freleng, Warner Bros, 1946
- The Big Snooze – Bob Clampett, Creator/Warner Bros, 1946
- Blitz Wolf – Tex Avery, MGM, 1942
- The Box – Fred Wolf, Murakami-Wolf Films, 1967
- Bugs Bunny Gets the Boid – Bob Clampett, Warner Bros., 1942
- Bugs Bunny and the Three Bears – Chuck Jones, Warner Bros., 1944
- Crac – Frédéric Back, 1981
- The Cracked Nut – Walter Lantz, Universal, 1941
- The Crunch Bird – Ted Petok, Maxwell-Petok-Petrovich Productions, 1971
- Education for Death – Clyde Geronimi, Walt Disney Pictures, 1943
- Ersatz – Dusan Vukotic, Zagreb Film, 1961 (only European cartoon on list)
- Fast and Furry-ous – Chuck Jones, Warner Bros., 1949
- Ferdinand the Bull – Dick Rickard, Walt Disney Pictures 1938
- Flebus – Ernest Pintoff, Terrytoons, 1957
- Flowers and Trees – Burt Gillett, Walt Disney Pictures, 1932
- Frank Film – Frank Mouris, 1973
- The Furies – Sara Petty, 1978 (unavailable for decades, uploaded online in 2018)
- Gorilla My Dreams – Robert McKimson, Warner Bros., 1948
- Hair-Raising Hare – Chuck Jones, Warner Bros., 1946
- I Love to Singa – Tex Avery, Warner Bros., 1936
- Kitty Kornered – Bob Clampett, Warner Bros., 1946
- Koko's Earth Control – Max Fleischer, 1928
- Little Nemo – Winsor McCay, 1911
- Lonesome Ghosts – Burt Gillett, Walt Disney Pictures, 1937
- Lupo the Butcher – Danny Antonucci, 1987
- The Mechanical Monsters – Dave Fleischer, Paramount Pictures, 1941
- Mickeys Service Station – Ben Sharpsteen, Walt Disney Pictures, 1935
- Mickey's Trailer – Ben Sharpsteen, Walt Disney Pictures, 1938
- Moonbird – John and Faith Hubley, Hubley Studios, 1959
- Mother Goose Goes Hollywood – Wilfred Jackson, Walt Disney Pictures, 1938
- Mouse Cleaning – Bill Hanna And Joe Barbera, Metro-Goldwyn-Mayer, 1948
- Moving Day – Ben Sharpsteen, Walt Disney Pictures, 1936
- Music Land – Wilfred Jackson, Walt Disney Pictures, 1935
- The Old Grey Hare – Bob Clampett, Warner Bros., 1944
- The Old Man of the Mountain – Dave Fleischer, Paramount Pictures, 1933
- Plane Crazy – Ub Iwerks and Walt Disney, Walt Disney Pictures, 1928
- The Pointer – Gerry "Clyde" Geronimi, Walt Disney Pictures, 1939
- Popeye the Sailor Meets Ali Baba's Forty Thieves – Dave Fleischer, Paramount Pictures, 1937
- Poor Cinderella – Dave Fleischer, Paramount Pictures, 1934
- Rabbit Hood – Chuck Jones, Warner Bros., 1949
- Rhapsody in Rivets – Friz Freleng, Warner Bros., 1941
- Rhapsody Rabbit – Friz Freleng, Warner Bros., 1946
- Scaredy Cat – Chuck Jones, Warner Bros., 1948
- Screwball Squirrel – Tex Avery, Metro-Goldwyn-Mayer, 1944
- Señor Droopy – Tex Avery, Metro-Goldwyn-Mayer, 1949
- The $treet – Caroline Leaf, National Film Board of Canada, 1976
- The Sunshine Makers – Ted Eshbaugh, Van Beuren Studios, 1935
- Swing Shift Cinderella – Tex Avery, Metro-Goldwyn-Mayer, 1945
- A Tale of Two Kitties – Bob Clampett, Warner Bros., 1942
- Thru the Mirror – David Hand, Disney, 1936
- Tweetie Pie – Friz Freleng, Warner Bros., 1947
- When Magoo Flew – Pete Burness, Columbia Cartoons, 1955
- Who Killed Cock Robin? – David Hand, Disney, 1935
- A Wild Hare – Tex Avery, Warner Bros., 1940
- Your Face – Bill Plympton, 1987
The 100 Greatest Looney Tunes
- From A To Z-Z-Z-Z (1954, Jones)
- Acrobatty Bunny (1946, Mckimson)
- Ali Baba Bunny (1957, Jones)
- The Aristo Cat (1943, Jones)
- Baby Bottleneck (1946, Clampett)
- Back Alley Oproar (1948, Freleng)
- Baseball Bugs (1946, Freleng)
- A Bear for Punishment (1951, Jones)
- The Big Snooze (1946, Clampett)
- Birds Anonymous (1957, Freleng)
- Book Revue (1946, Clampett)
- Buccaneer Bunny (1947, Freleng)
- Bugs and Thugs (1954, Freleng)
- Bugs Bunny Gets the Boid (1942, Clampett)
- Bully for Bugs (1953, Jones)
- Bunny Hugged (1951, Jones)
- Canned Feud (1951, Freleng)
- Chow Hound (1951, Jones)
- Cinderella Meets Fella (1938, Avery)
- Coal Black and de Sebben Dwarfs (1943, Clampett)
- A Corny Concerto (1943, Clampett)
- Deduce, You Say! (1956, Jones)
- Dog Gone South (1950, Jones)
- Dog Pounded (1954, Freleng)
- Dough Ray Me-ow (1948, Davis)
- The Dover Boys at Pimento University (1942, Jones)
- Draftee Daffy (1945, Clampett)
- Drip-Along Daffy (1951, Jones)
- Duck Amuck (1953, Jones)
- Duck Dodgers in the 24½th Century (1953, Jones)
- Duck! Rabbit! Duck! (1953, Jones)
- Easter Yeggs (1947, Mckimson)
- Eatin' on the Cuff (or, The Moth Who Came to Supper) (1943, Clampett)
- 8 Ball Bunny (1950, Jones)
- Falling Hare (1943, Clampett)
- Fast and Furry-ous (1949, Jones)
- Feed the Kitty (1952, Jones)
- Gorilla My Dreams (1948, Mckimson)
- The Great Piggy Bank Robbery (1946, Clampett)
- A Gruesome Twosome (1945, Clampett)
- Guided Muscle (1955, Jones)
- Hair-Raising Hare (1946, Jones)
- A Ham in a Role (1949, Mckimson)
- Haredevil Hare (1948, Jones)
- A Hare Grows in Manhattan (1947, Freleng)
- The Hep Cat (1942, Clampett)
- High Diving Hare (1949, Freleng)
- High Note (1960, Jones)
- Hillbilly Hare (1950, Mckimson)
- Hollywood Steps Out (1941, Avery)
- Honey's Money (1962, Freleng)
- The Hypo Chondri Cat (1950, Jones)
- I Love to Singa (1936, Avery)
- An Itch in Time (1943, Clampett)
- Kitty Kornered (1946, Clampett)
- Little Red Riding Rabbit (1944, Freleng)
- Long-Haired Hare (1949, Jones)
- Mexicali Shmoes (1959, Freleng)
- Much Ado About Nutting (1953, Jones)
- Nasty Quacks (1945, Tashlin)
- Old Glory (1939, Jones)
- The Old Grey Hare (1944, Clampett)
- One Froggy Evening (1955, Jones)
- Operation: Rabbit (1952, Jones)
- Page Miss Glory (1936, Avery)
- A Pest in the House (1947, Jones)
- Pigs in a Polka (1943, Freleng)
- Pigs Is Pigs (1937, Freleng)
- Plane Daffy (1944, Tashlin)
- Porky in Wackyland (1938, Clampett)
- Porky Pig's Feat (1943, Tashlin)
- Rabbit Fire (1951, Jones)
- Rabbit of Seville (1950, Jones)
- Rabbit Seasoning (1952, Jones)
- Rhapsody in Rivets (1941, Freleng)
- Robin Hood Daffy (1958, Jones)
- Rocket-bye Baby (1956, Jones)
- Russian Rhapsody (1944, Clampett)
- Satan's Waitin' (1954, Freleng)
- Scaredy Cat (1948, Jones)
- The Scarlet Pumpernickel (1950, Jones)
- Scrap Happy Daffy (1943, Tashlin)
- Show Biz Bugs (1958, Freleng)
- Slick Hare (1947, Freleng)
- Steal Wool (1957, Jones)
- The Stupid Cupid (1944, Tashlin)
- The Stupor Salesman (1948, Davis)
- Swooner Crooner (1945, Tashlin)
- A Tale of Two Kitties (1942, Clampett)
- The Three Little Bops (1957, Freleng)
- Thugs With Dirty Mugs (1939, Avery)
- Tin Pan Alley Cats (1943, Clampett)
- Tortoise Wins by a Hare (1943, Clampett)
- Tree for Two (1952, Freleng)
- Wabbit Twouble (1941, Clampett)
- Walky Talky Hawky (1946, Mckimson)
- What's Opera, Doc? (1957, Jones)
- Wholly Smoke (1938, Tashlin)
- A Wild Hare (1940, Avery)
- You Ought to Be in Pictures (1940, Freleng)
366 Weird Movies List
Films That Have Been Certified Weird (Listed in order of addition):
The Canon
- Don't Look Now (1973)
- Silent Hill (2006)
- Repulsion (1965)
- Horrors of Spider Island (1961)
- Eyes Without a Face (1960)
- I'm a Cyborg, but That's OK (2006)
- El Topo (1970)
- Donnie Darko (2001)
- Help! Help! The Globolinks! (1969)
- Archangel (1990)
- Jacob's Ladder (1990)
- Tromeo and Juliet (1996)
- Kung Fu Hustle (2004)
- Blood Diner (1987)
- Steppenwolf (1974)
- Carnival of Souls (1962)
- Tideland (2005)
- Naked Lunch (1990)
- The Reflecting Skin (1990)
- Gummo (1997)
- The Wicker Man (1973)
- Eraserhead (1977)
- The Lair of the White Worm (1988)
- Begotten (1991)
- Nostalghia (1983)
- The Milky Way (1969)
- Synecdoche, New York (2008)
- The Rocky Horror Picture Show (1975)
- The City of Lost Children (1995)
- A Clockwork Orange (1971)
- Funky Forest: The First Contact (2005)
- Phantasm (1979)
- Evil Dead 2 (1987)
- S.T.A.L.K.E.R. (1979)
- Delicatessen (1991)
- π (1998)
- Time Bandits (1981)
- Malpertuis (1972)
- Cowards Bend the Knee (2003)
- Pan's Labyrinth (2006)
- I Can See You (2008)
- Johnny Got His Gun (1971)
- Ink (2009)
- Greaser's Palace (1972)
- Waking Life (2001)
- The Dark Backward (1991)
- Eternal Sunshine of the Spotless Mind (2004)
- Inland Empire (2006)
- A Serious Man (2009)
- Gothic (1986)
- Barton Fink (1991)
- Santa Sangre (1989)
- Bronson (2008)
- You, the Living (2007)
- O Lucky Man! (1973)
- Taxidermia (2006)
- Gozu (2003)
- Dillinger è morto (1969)
- The Beast of Yucca Flats (1961)
- Elevator Movie (2004)
- Kwaidan (1964)
- Altered States (1980)
- Branded to Kill (1967)
- Being John Malkovich (1999)
- Maniac (1934)
- The Science of Sleep (2006)
- Suspiria (1977)
- Häxan (1922)
- Fear and Loathing in Las Vegas (1998)
- Performance (1970)
- Hausu (1977)
- Antichrist (2009)
- The Immaculate Conception of Little Dizzle (2009)
- Visitor Q (2001)
- Alice (1988)
- Kontroll (2003)
- Songs from the Second Floor (2000)
- Zardoz (1974)
- Dogtooth (2009)
- Shock Corridor (1963)
- Enter the Void (2009)
- Paprika (2006)
- The Holy Mountain (1973)
- Toto the Hero (1991)
- Brazil (1985)
- Dead Man (1995)
- Maelstrom (2000)
- The Pillow Book (1996)
- Final Flesh (2009)
- Black Swan (2010)
- Tetsuo: The Iron Man (1989)
- A Boy and His Dog (1975)
- Trash Humpers (2009)
- The Wall (1982)
- Solaris (1972)
- The Saddest Music in the World (2003)
- Mulholland Dr. (2001)
- Idiots and Angels (2008)
- The Tree of Life (2011)
- Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives (2011)
- Skidoo (1968)
- Lucifer Rising (1981)
- Blood Tea and Red String (2006)
- Willy Wonka & the Chocolate Factory (1971)
- Belle de Jour (1967)
- La Grande Bouffe (1973)
- Hedwig and the Angry Inch (2001)
- Bad Boy Bubby (1993)
- Even Dwarfs Started Small (1970)
- Fellini Satyricon (1969)
- Sans Soleil (1983)
- The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension (1984)
- Careful (1992)
- Cemetery Man (1994)
- A Report on the Party and the Guests (1966)
- Daisies (1966)
- Un Chien Andalou (1929)
- The Triplets of Belleville (2003)
- Meshes of the Afternoon (1943)
- Fantastic Planet (1973)
- 8½ (1963)
- Barbarella (1968)
- The American Astronaut (2001)
- Dead Ringers (1988)
- Little Otik (2000)
- The Red Squirrel (1993)
- Institute Benjamenta, or This Dream People Call Human Life (1995)
- Yellow Submarine (1968)
- Love Exposure (2008)
- Weekend (1967)
- Doggiewoggiez! Poochiewoochiez! (2012)
- Beasts of the Southern Wild (2012)
- Lost Highway (1997)
- Lisztomania (1975)
- Forbidden Zone (1980)
- Valerie and Her Week of Wonders (1970)
- The Tin Drum (1979)
- Dogville (2003)
- Persona (1966)
- Prospero's Books (1991)
- Alice in Wonderland (1966)
- Tokyo Gore Police (2008)
- The Trial (1962)
- Holy Motors (2012)
- Marquis (1989)
- Howl's Moving Castle (2004)
- Keyhole (2011)
- Sweet Movie (1974)
- Repo Man (1984)
- John Dies at the End (2012)
- Rubber (2010)
- Allegro non Troppo (1976)
- Clean, Shaven (1993)
- Videodrome (1983)
- The Singing Ringing Tree (1957)
- Strange Frame (2012)
- Nosferatu (1922)
- AKIRA (1988)
- Shanks (1974)
- Robot Monster (1953)
- The 5,000 Fingers Of Dr. T (1953)
- The Legend of Suram Fortress (1984)
- 3 Women (1977)
- Upstream Color (2013)
- Night Train to Terror (1985)
- Tales from the QuadeaD Zone (1987)
- Run Lola Run (1998)
- Mr. Nobody (2009)
- Pink Flamingos (1972)
- Glen or Glenda (1953)
- Sin City (2005)
- Escape from Tomorrow (2013)
- The Night of the Hunter (1955)
- Vertigo (1958)
- L’Immortelle (1963)
- Enemy (2013)
- The Swimmer (1968)
- The Black Cat (1934)
- Phantom of the Paradise (1974)
- The Double (2013)
- The Dance of Reality (2013)
- Spider Baby or, the Maddest Story Ever Told (1968)
- Santa and the Ice Cream Bunny (1972)
- Ninja Champion (1985)
- Scott Pilgrim vs. The World (2009)
- Mood Indigo (2013)
- Natural Born Killers (1994)
- Eden and After (1970)
- The Ruling Class (1972)
- Bubba Ho Tep (2002)
- Goke, Body Snatcher from Hell (1968)
- Leolo (1992)
- My Winnipeg (2007)
- The Cook, the Thief, His Wife and Her Lover (1989)
- Zero for Conduct (1933)
- 2001: A Space Odyssey (1968)
- Vampyr (1932)
- Beyond the Black Rainbow (2010)
- Cat Soup (2001)
- Metropolis (1927)
- Blue Velvet (1986)
- Beauty and the Beast (1946)
- Wild at Heart (1990)
- Destino (2003)
- Fantasia (1940)
- Inherent Vice (2014)
- Arizona Dream (1993)
- The Apple (1980)
- Black Moon (1975)
- Heavenly Creatures (1994)
- Society (1989)
- After Last Season (2009)
- Death Bed: The Bed That Eats (1977)
- Der Samurai (2014)
- How to Get Ahead in Advertising (1989)
- Schizopolis (1996)
- Zazie dans le Métro (1960)
- Head (1968)
- The Pornographers (1966)
- Reality (2014)
- The Beast (1975)
- Spirited Away (2001)
- Manos: The Hands of Fate (1966)
- Japanese Summer: Double Suicide (1967)
- Adaptation. (2002)
- Conspirators of Pleasure (1996)
- Christmas on Mars (2008)
- Lemonade Joe (1964)
- Rosencrantz and Guildenstern Are Dead (1990)
- The Bed Sitting Room (1969)
- Orpheus (1950)
- Hour of the Wolf (1968)
- Death by Hanging (1968)
- The Forbidden Room (2015)
- A Scanner Darkly (2006)
- The Boxer's Omen (1983)
- Sita Sings the Blues (2008)
- The Color of Pomegranates (1969)
- Tekkonkinkreet (2006)
- Eisenstein in Guanajuato (2016)
- Pierrot le Fou (1965)
- L'Age d'Or (1930)
- Vampire's Kiss (1988)
- Why Don't You Play in Hell? (2013)
- The Lobster (2015)
- Belladonna of Sadness (1973)
- Woman in the Dunes (1964)
- Django Kill! (If You Live, Shoot!) (1967)
- Blancanieves (2012)
- The Cremator (1969)
- Playtime (1967)
- Possession (1981)
- if.... (1968)
- The Face of Another (1966)
- Rubin and Ed (1991)
- Amarcord (1973)
- Swiss Army Man (2016)
- Blood Freak (1972)
- The Ninth Configuration (1980)
- Akira Kurosawa's Dreams (1990)
- The Exterminating Angel (1962)
- The Greasy Strangler (2016)
- Roma (1972)
- The Telephone Book (1971)
- The Saragossa Manuscript (1965)
- 200 Motels (1971)
- Female Trouble (1974)
- Braindead (1992)
- Nothing but Trouble (1991)
- Wax, or The Discovery of Television Among the Bees (1991)
- The Hourglass Sanatorium (1973)
- City of Women (1980)
- The Discreet Charm of the Bourgeoisie (1972)
- Nuit Noire (2005)
- Thundercrack! (1975)
- The Man Who Fell to Earth (1976)
- Indecent Desires (1968)
- I Will Walk Like a Crazy Horse (1973)
- The Secret Adventures of Tom Thumb (1993)
- Desperate Living (1977)
- Hugo the Hippo (1975)
- Dementia (Daughter of Horror) (1955)
- The Tingler (1959)
- Batman Returns (1992)
- Dead Leaves (2004)
- Audition (1999)
- L'Inhumaine (1924)
- Reflections of Evil (2002)
- Wool 100% (2006)
- Skins (2017)
- 3-Iron (2004)
- Viva La Muerte (1971)
- Sweet Sweetback's Baadasssss Song (1971)
- Titus (1999)
- No Smoking (2007)
- Dog Star Man (1964)
- Meet the Feebles (1989)
- Perfect Blue (1997)
- Innocence (2004)
- The Tenant (1976)
- Fantasy Mission Force (1983)
- W.R.: Mysteries of the Organism (1971)
- Under the Skin (2013)
- Last Year at Marienbad (1961)
- The Lure (2015)
- The Love Witch (2016)
- The Abominable Dr. Phibes (1971)
- Funeral Parade of Roses (1969)
- Death Laid an Egg (1968)
- Twin Peaks: Fire Walk with Me (1992)
- Santa Claus (1959)
- mother! (2017)
- Kin-Dza-Dza! (1986)
- Crime Wave (1985)
- Brand Upon the Brain! (2006)
- Save the Green Planet! (2003)
- Millennium Actress (2001)
- Cube (1997)
- The Company of Wolves (1984)
- A Field in England (2013)
- A Page of Madness (1926)
- The Falls (1980)
- Catch-22 (1970)
- Never Give a Sucker an Even Break (1941)
- The Hypothesis of the Stolen Painting (1978)
- The Blood of a Poet (1932)
- Godmonster of Indian Flats (1973)
- Arise! The SubGenius Movie (1992)
- The Testament of Orpheus (1960)
- After Hours (1985)
- Dark City (1998)
- Survive Style 5+ (2004)
- Tuvalu (1999)
- It's Such a Beautiful Day (2011)
- Le fantôme de la liberté (1974)
- Hellzapoppin' (1941)
- Street of Crocodiles (1986)
- Freaks (1932)
- Waltz with Bashir (2008)
- A Zed and Two Noughts (1985)
- Underground (1995)
- The Butcher Boy (1997)
- The Taste of Tea (2004)
- 12 Monkeys (1995)
- Werckmeister Harmonies (2000)
- Liquid Sky (1982)
- Goodbye Uncle Tom (1971)
- Fight Club (1999)
- Mind Game (2004)
- Shadows of Forgotten Ancestors (1964)
- Bird Boy: The Forgotten Children (2015)
- Seven Servants (1996)
- Teorema (1968)
- Urusei Yatsura 2: Beautiful Dreamer (1984)
- Lunacy (2005)
- November (2017)
- Sorry to Bother You (2018)
- Mandy (2018)
- That Obscure Object of Desire (1977)
- Come and See (1985)
- True Stories (1986)
- The Devils (1971)
- Monty Python's The Meaning of Life (1983)
- Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion (1997)
- Dr. Caligari (1989)
- The Cabinet of Dr. Caligari (1920)
Apocryphally Weird
- The Happiness of the Katakuris (2001)
- Celine and Julie Go Boating (1974)
- Singapore Sling (1990)
- Electric Dragon 80000V (2001)
- Under the Silver Lake (2018)
- She's Allergic to Cats (2016)
- The Lighthouse (2019)
- Big Man Japan (2007)
- Gemini (1999)
- The Fabulous Baron Munchausen (1962)
- The Wolf House (2018)
- Jesus Shows You the Way to the Highway (2019)
- Prometheus' Garden (1988)
- The Baby Of Mâcon (1993)
- Casino Royale (1967)
- Bad Girls Go to Hell (1965)
- Son of the White Horse (1981)
- Green Snake (1993)
- The Mirror (1975)
Roger Ebert Great Movies List
- A.I.: Artificial Intelligence
- Ace in the Hole
- Adaptation.
- The Adventures of Robin Hood
- After Dark, My Sweet
- After Hours
- The Age of Innocence
- Aguirre, the Wrath of God
- Ali: Fear Eats the Soul
- Alien
- All About Eve
- Amadeus
- Amarcord
- Annie Hall
- The Apartment
- Apocalypse Now
- The Apu Trilogy
- Army of Shadows
- Atlantic City
- Au Hasard Balthazar
- Au revoir les enfants
- An Autumn Afternoon
- Babel
- Badlands
- The Ballad of Narayama
- The Band Wagon
- The Bank Dick
- Baraka
- Barry Lyndon
- The Battle of Algiers
- The Battleship Potemkin
- Beat the Devil
- Beauty and the Beast
- Being There
- Belle de Jour
- The Best Years of Our Lives
- Bicycle Thieves
- The Big Heat
- The Big Lebowski
- The Big Red One
- The Big Sleep
- The Birth of a Nation
- Blade Runner
- Blow Up
- The Blue Kite
- Bob Le Flambeur
- Body Heat
- The 400 Blows
- 3 Women
- 12 Angry Men
- 25th Hour
- 2001: A Space Odyssey