Follow TV Tropes

Following

Pl / Strona Główna

Go To

Witamy w TV Tropes!

O co tu chodzi? Ta wiki jest katalogiem pisarskich sztuczek. Sięgamy do kociołka z historią, nabieramy pełną chochlę i nalewamy, życząc wam smacznego.

Motywy literackie, bądź, z angielska, tropy (l.poj. "ta tropa"), to, przynajmniej wedle tej drugiej Wiki, "najmniejsze elementarne jednostki świata przedstawionego dzieła", czyli, w największym skrócie, to czego czytelnicy spodziewają się znaleźć w książce bądź filmie. Rzecz najważniejsza: motyw jest tylko narzędziem - o ile klisze są motywami ogranymi do zdechu, to nie chodzi tutaj o wytykanie i wyśmiewanie klisz. Chodzi nam raczej o rozpoznawanie motywów i zabawę z nimi. Legendarne Motywy powinny być dobrym wprowadzeniem do tego, o co tu chodzi.

Advertisement:

Skąd nazwa TV Tropy? Cóż, od tego zaczęliśmy, szukając motywów głównie w serialach, ale w końcu się nam znudziło i zaczęliśmy zerkać do innych mediów. Motywy literackie istnieją; nie tylko w telewizji. Istnieją też w życiu, o czym mogą zaświadczyć opowieści z motywem. A skoro i tak sztuka zwykle imituje życie, można przyjąć, że telewizja nie kłamie i motywy da się znależć wszędzie.

I najważniejsze: nie jesteśmy Wikipedią. U nas nie trzeba przytaczać setek cytatów, uzasadnień ani innych takich pierdół - jesteśmy dużo bardziej nieformalni. Jeśli nikt nie zainteresuje się twoją stroną dzięki Wikimagii, to trudno, zwiędnie i ludzie o niej zapomną. Do tego czasu, powinna być dostępna w Głównym Indeksie Motywów. Doceniamy teksty pomysłowe, pisane żywym i barwnym językiem, na ironię też się nie obrażamy.

Advertisement:

Do dyskusji nad tłumaczeniami nazw motywów służy odpowiedni temat na forum.


Alternative Title(s): Home Page

Top

How well does it match the trope?

Example of:

/

Media sources:

/

Report