Follow TV Tropes

Following

Pl / Palikoteria

Go To

"Wydaje mi się, że Homer głupieje z każdym rokiem"
Profesor Lawrence Pierce, The Simpsons 138th Episode Spectacular

Z Palikoterią (ang. Flanderization) mamy do czynienia w momencie, gdy jedna (z reguły mało istotna) cecha danej postaci jest notorycznie wyolbrzymiana aż do momentu, gdy zdefiniuje całkowicie osobowość bohatera. Ofiarami Palikoterii najczęściej padają bohaterowie sitcomów, sitcomy albo bohaterowie długo emitowanych produkcji.

Advertisement:

Dzieje się tak, ponieważ program TV, w przeciwieństwie do prawdziwego życia, nie może być nudny i powtarzalny - z reguły oznacza to szybkie zdjęcie z anteny. Jeśli twórcy wykorzystali już wszystkie możliwe gagi z udziałem danej postaci, jej osobowość jest naciągana, aby dać scenarzystom świeży materiał. Przykład: jeśli użyto wszystkich możliwych żartów w stosunku do lekko tępej osoby, niemal na pewno stanie się ona za głupia żeby żyć.

Widz może poczuć się zirytowany, jeżeli pierwotnie oryginalna i subtelna postać staje się coraz bardziej stereotypowa. Irytacja osiąga zenit, gdy z jakiegoś powodu stacja uważa, że pozwoli to na dotarcie do większej grupy odbiorców. Nie każdy lubi, kiedy bohater staje się autoparodią.

Jednakże z drugiej strony Palikoteria sama w sobie nie jest czymś złym. W niektórych przypadkach widzowie mogą uznać nową osobowość postaci jako ciekawszą. Czasami autorowi jest bardziej na rękę pisać scenariusz dla spalikotyzowanej postaci.

Advertisement:

Angielska nazwa motywu pochodzi od nazwiska Neda Flandersa, bohatera Simpsonów, który zadebiutował jako sympatyczny, religijny sąsiad Homera, a skończył jako ultra fanatyczny chrześcijanin. Polska nazwa motywu pochodzi od Janusza Palikota, posła na Sejm, przywódcy Ruchu Poparcia Palikota, przedsiębiorcy, jedynego posła VI kadencji który nie pobierał diety. Cała Polska kojarzy go jednak ze słynną konferencją, na którą przyniósł pistolet i wibrator lub z przyniesienie świńskiego ryja do studia TVN 24.

Top

How well does it match the trope?

Example of:

/

Media sources:

/

Report