Follow TV Tropes

Following

PL / Cykl Zombie

Go To

Niekiedy autor zaczyna pisać o świecie lub postaciach - tworzy jedną opowieść, potem następną i jeszcze kolejną. Czasami robi to dlatego, że taki od początku miał plan, czasami zaś, ponieważ odkrywa, że jego świat bądź bohaterowie mają w sobie potencjał na więcej niż jedną historię. Więc kontynuuje i tworzy cykl, który będzie trwał tak długo, aż historie jakie chce opowiedzieć nie wyczerpią się, bądź też bohaterowie lub świat mu się nie znudzą i nie będzie mógł zająć się czym innym. A przynajmniej tak by chciał.

Advertisement:

Problem pojawia się, kiedy cykl staje się tak popularny, że autor nie może go zakończyć. Wszelkie próby zamknięcia sagi spotykają się ze wściekłością fanów. Wydawcy bądź inni Wscibscy Przelozeni naciskają na niego aby tworzył dalej, by oni mogli wyciągnąć z tytułu więcej pieniędzy]]. Czasami nawet autorowi zostaje postawione ultimatum - albo on napisze kontynuację, albo ktoś inny to zrobi. Albo, co gorsza, odkrywa on, że żadne inne jego dzieło się nie sprzedaje. Biedak musi kontynuować, czy tego chce czy nie. Powstają więc kolejne części. I kolejne. I kolejne....

Rezultatem może być, co nie znaczy, że zawsze jest, pogorszenie jakości cyklu - zostaje z niego wyssane cała pierwotna kreatywność i magia, które uczyniły go tak popularnym. Cykl staje się niczym zombie - nie ma w nim już życia, ale za nich nie chce umrzeć. Czasami może dojść nawet do tego, że sam autor zaczyna nienawidzić tej serii i próbuje umyślnie stworzyć Zabójcę Sagi by móc wreszcie zacząć pisać o czymś innym. W najgorszym wypadku może dojść do sytuacji gdzie saga Przeżywa Swego Twórcę i kontynuują ją inni autorzy.

Advertisement:

Porównaj z Capcomową Stagnacją Kontynuacji i Ponadplanowym Sezonem. Zobacz też Topos Nieumarłego Konia

Przykłady użycia tego toposu w fikcji.

 • W Hyperionie Dana Simmonsa Martin Silenus zostaje podpuszczony przez wydawnictwo w sytuację, w której musi pisać kontynuacje swojego poematu Umierająca Ziemia. Gdy w końcu udaje mu się odciąć finansowe więzy z wydawnictwem, ma miejsce Acry Zajebisty Moment gdy informuję o tym szefową wydawnictwa - daje jej manuskrypt kolejnego tomu cyklu, składający się z jednego zdania, ogłaszającego, że Umierająca Ziemia w końcu umarła.
 • W komiksie Captain Carrot and His Amazing Zoo Crew! bohaterowie muszą pomóc autorowi, parodii Roberta E. Howarda, który próbował zakończyć swój cykl powieści, zabijając głównego bohatera. Na jego nieszczęście tenże bohater ożył i był niezadowolony.
 • Advertisement:
 • Misery Stephena Kinga to historia autora, który znalazł się w takiej sytuacji z cyklem wiktoriańskich powieści o tytułowej "Misery" - saga w końcu zbrzydła mu do tego stopnia, że zakończył ją, zabijając główną postać. Potem miał wypadek samochodowy, po którym trafił pod opiekę szalonej fanki, która zmusiła go do napisania kolejnej powieści, który przywraca Misery do życia. Okazuje się ona być najlepszą rzeczą jaką kiedykolwiek napisał
 • Bond w spódnicy Filipa Haki, ze Słownika Bohaterów Literatury Nieznanej, to historia dwóch autorów, którzy niezależnie od siebie zaczęli publikować historie o dziewczynie-szpiegu, Emily Du Pre. Doprowadziło to do sytuacji w której jeden z nich próbował zakończyć cykl, zabijając bohaterkę na coraz bardziej wymyślne sposoby w każdym kolejnym opowiadaniu, tylko po to by drugi autor wskrzeszał ją na początku następnego. W końcu udało im się pogodzić i zaczęli pracować razem. Potem odkrywamy, że cała ta historia to powieść wymyślona przez początkującą autorkę, która planuje napisać inne historie w tym samym świecie
 • Ruch Generała Jacka Dukaja pogrywa z tym toposem. Jest on napisany jak kolejna z wielkiego cyklu o Generale, wybitnym dowódcy ze świata będącego mieszanką Science Fiction i Fantasy. W miarę jak Generał się starzał, zastępował kolejne części ciała magicznymi substytutami, by móc dalej, z równą sprawnością, uczestniczyć w kolejnych przygodach. W końcu gdzieś miedzy kolejnymi ulepszeniami utracił prawdziwą naturę, stając się tylko pustym wrakiem, który musi kontynuować i dalej walczyć, niezależnie od okoliczności

Przykłady z życia wzięte:

 • Artur Conan Doyle próbował na pewnym etapie zakończyć cykl o Sherlocku Holmesie, zabijając słynnego detektywa, ale żądania fanów zmusiły go by napisał kolejne części, ujawniając, że Holmes był Nie Tak Do Końca Martwy.
 • Yoshiyuki Tomino nigdy nie chciał by Mobile Suit Gundam miał kolejne części i próbował kilkakrotnie zakończyć sagę - najpierw zamykając wszystkie wątki w Odwecie Chara a potem tworząc Victory Gundam, który miał zabić całą serię raz na zawsze, będąc tak mroczny i brutalny jak tylko się da. Udało mu się to tylko częściowo - Victory był ostatnią seria telewizyjną osadzoną w jego świecie.... ale inni reżyserzy zaczęli tworzyć serie OAV osadzone w czasie trwania oryginalnej serii lub pomiędzy nią a Zeta Gundamem a w telewizji zaczęły pojawiać się Gundamy osadzone we własnych osobnych światach. Tomino w końcu zaakceptował Gundama jako jedną z najpopularniejszych marek wJaponii, na co wskazuje jego ∀ Gundam, gdzie sugeruje on, że wszystkie alternatywne Gundamy tak naprawdę mają miejsce w tym samym świecie co oryginał, ale czasem nawet setki lat po sobie, a kolejne wojny i kataklizmy wyjaśniają nieścisłości technologiczne.
  • Gdy Tomino zdał sobie sprawę, że inne jego anime, Space Runaway Ideon, może podzielić los Gundama, stworzył film w którym Cała obsada Ideona zostaje zabita a Wszechświat zostaje zniszczony by uniemożliwić jakąkolwiek bezpośrednią kontynuację.
 • Dragon Ball miał zakończyć się tam, gdzie pierwsze anime, jednakże naciski edytorów by wyciągnąć jak najwięcej z ogromnej popularności mangi uniemożliwiły to. Akira Toriyama próbował więc zakończyć magnę po pokonaniu Freezea'y, a następnie po pokonaniu Cella, ale edytorzy dalej naciskali na ciąg dalszy. W końcu, po zakończeniu sagi Buu, Toriyama wręczył autorom kilka luźnych notatek i projektów i zamknął serię, mówiąc, że jeżeli chcą ciągu dalszego, to niech go sobie zrobią sami. Tak powstał Dragon Ball GT.
 • The Land Before Time doczekał się aż trzynastu następnych filmów.
 • Crash Bandicoot i Spyro the Dragon to postacie z serii gier oparte na maskotkach dwóch firm, które współpracowały z Vivendi Universal - Naughty Dog i Insomaniac. Kiedy ich współpraca wygasła, Vivendi dalej wydawało kolejne gry z bohaterami. Doszło do tego, że vice-prezydent Naughty Dog stwierdził, że nowe gry z Crashem "to trochę jak patrzeć jak twoja córka gra w filmie porno".
Top

How well does it match the trope?

Example of:

/

Media sources:

/

Report