Pl / Joss Whedon

http://static.tvtropes.org/pmwiki/pub/images/joss-whedon1.jpg
święty patron TV Tropes. *ślini się*
Niektórzy ludzie mają dar dotarcia do twej duszy
znalezienia w niej dziury
i powiększenia jej.
Reel Big Fish Drunk Again

"Ci którzy szukają panelu 'Joss Whedon jest lepszym scenarzystą od ciebie' pomylili pokoje. Ale w każdym innym pokoju na tym konwencie będziecie się czuć na miejscu"
Marv Wolfman, na panelu dyskusyjnym na Comic-con

Scenarzysta, reżyser, aktor w drobnych rolach (w stylu Quentina Tarantino), producent telewizyjny (poprzez swą sławną firmę Mutant Enemy) i autor komiksów. (i od programu This American Life nadanego 23 Kwietnia 2009 posienkarz) Joss (skrót pochodzący od "Joseph") pochodzi z rodziny utalentowanych scenarzystów, jest jednym z pierwszysch scenarzystów trzeciego pokolenia.

Najbardziej znany dzięki Buffy the Vampire Slayer, Angel, skasowanemu kultowemu hitowi Firefly (i jego filmowej wersji, Serenity), Postaci i scenariusze Whedona są słynne pośród jego fanów za suchy, cięty dowcip. Poczucie humoru Whedona jest znakiem rozpoznawczym jego utworów, i można liczyć, że zrobi coś niespodziewanego w każdym utworze (w Buffy, dołączył postać gościnną do czołowki serialu, tylko po to aby ją zabić w tym samym odcinku).

Whedon uwielbia podążać na przekór oczekiwaniom widzów — zamiast zabić główną postać, zabija mniej istotne lecz często bardziej kochane (z reguły faworytów fanów) postaci.

W komentarzy na DVD do Serenity, Whedon wyjaśnia ze lubi tak postępować ponieważ ludzie spodziewaja się ze bohater zginie lub zostanie ranny pod koniec opowieści — ale nie spodziewają sie śmierci postaci pobocznych, więc poczucie starty jest o wiele większe.

Doskonale zdaje sobie sprawe co niektórzy ludzie o nim myślą; [http://www.youtube.com/watch?v=DLyuTU26sDk], ale obraca to wszystko w żart.

zobacz także Wyjossowane, Tsyndrom Whedona

Napisał scenariusze do filmów:

Wyreżyserował filmy:

Stworzył seriale:

Pisał scenariusze do seriali:
  • Roseanne (prawdopodobnie odpowiedzialny za poprawne przedstawienie frajerskich obsesji Darlene i Davida)

Napisał scenariusze do komisków:

Stworzył internetowe pordukcje:

Jedno ostrzeżenie - zapoznująć sie z jego utworami, w jakimkolwiek środku przekazu, należy sie spodziewać stanów depresywnych. Mnóstwa mnóstwa stanow depresywnych. nawet kiedy jest to bardzo zly pomysl. Także zaraz po, a czasem nawet w trakcie, komicznej opowiesci lub sceny. Nie przywiązujcie się do nikogo, ponieważ jest duza szansa, ze ten ktos umrze dla podkreslenia dramatyzmu utworu. Ale tylko jesli nadawca nie postanowi zabic serialu przedwczesnie.

Także należy się przygotować na wiecej motywow niz da sie policzyc.
<<|Rezyserzy|>>

<<|Producenci|>>
http://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/Pl/JossWhedon