A fiktív műveket annak tudatában olvassuk, hogy az elénk tárt történet [[Hu/AKetelyekTudatosElfojtasa nem valóságos]]. Valamilyen szinten tehát elvárjuk, hogy becsapjanak minket; ez érvényes a toposzok használatára is. Gyakran nem attól lesz egy mű igazán hatásos, hogy korábban sosem látott elemeket tartalmaz (ami manapság egyébként is lehetetlen), hanem hogy a már ismerős elemeket szokatlan formában képes tálalni.

Íme néhány példa:

* '''[[Hu/{{Toposz}} Egyenes kijátszás]]''' A toposz alapvető használati módja.
**A hős lovag megmenti a királylányt a sárkány fogságából.
* '''[[Hu/{{EltulzottToposz}} Eltúlzás]]''' Az író a végletekig fokozza a toposzt.
** Hős lovagok serege támad egy ezerfejű sárkányra, ami aztán tisztázatlan körülmények között felrobban. Az egyetlen életben maradt lovag halált megvető bátorsággal kimenti a királylányt fifikás csapdákkal telezsúfolt tömlöcéből.
* '''[[Hu/IgazoltToposz Teljesen Megalapozott Használat]]''' A toposz használatára a történet teljesen elfogadható magyarázattal szolgál.
** A lovag azért mentette meg a királylányt, mert az ő védelmezésére tett esküt.
* '''Egyenes kijátszás [[Hu/{{Ravilagitas}} Rávilágítással]]''' Az író nyíltan beismeri, hogy egy toposzt használt.
** "Amint az lenni szokott, a hős lovag megmentette a királylányt a sárkány fogságából."
* '''[[Hu/ForditottToposz Megfordítás]]''' A helyzet ugyanaz, de a szerepek felcserélődnek.
** A királylány menti meg a lovagot a sárkánytól.
* '''[[Hu/KiforditottToposz Kifordítás]]''' A helyzet látszólag ugyanaz, de később kiderül, hogy egészen másról van szó.
** A királylány bevallja, hogy önként szökött el otthonról és boldog házasságban él a sárkánnyal.
* '''[[Hu/KetszeresenKiforditottToposz Kétszeres kifordítás]]''' Olyan Kifordítás, amit újabb kifordítás követ.
** A királylányt elrabolja a sárkány. Később kiderül, hogy önként távozott vele és boldogan élnek. Még egy kicsit később viszont az derül ki, hogy ezt a pletykát csak a sárkány terjesztette, hogy elejét vegye a hős lovagok rohamának.
* '''[[Hu/ElmaradtFordulat Elmaradt Fordulat]]''' A közönség Kifordított Toposzra számít, de kiderül hogy szó sincs erről.
** Eleinte gyanús, hogy nem is a sárkány rabolta el a királylányt, de végül kiderül hogy mégis.
* '''[[Hu/{{Dekonstrukcio}} Dekonstrukció]]''' A történet bemutatja egy helyzet abszurditását azáltal, hogy a valóság [[Hu/AKetelyekTudatosElfojtasa szándékosan mellözött]] szabályait alkalmazza rá.
** A királylány a több éves fogság után súlyos pszichés traumával tér haza, és képtelen visszailleszkedni a társadalomba. A nászéjszaka megpróbáltatásai után vagy egy életre rettegni fog a férfiaktól, vagy [[Hu/SotetebbEsDurvabb végképp megtörik, és brutálisan meggyilkolja újdonsült férjét]] a saját [[Hu/FreudMegmondta lándzsájával]].
* '''[[Hu/{{Rekonstrukcio}} Rekonstrukció]]''' A rekonstruált toposzok általában a Dekonstruáltak Egyenes Kijátszásai feljavított fomában - a Dekonstrukció eredményének érdekesebb részeit felhasználva.
** A királylány meggyilkolja újdonsült férjét, de csupán az erőszakos férfivel szembeni önvédelemből. Később megtalálja az igaz szerelmet egy egyszerű parasztlegény oldalán.
* '''[[Hu/MufajiTapasztalat Müfaji Tapasztalat]].''' A szereplők tisztában vannak a helyzetükre jellemző toposzokkal.
** Amikor a lovagot felkérik, hogy keresse meg a király eltűnt lányát, ő azonnal a tűzálló páncélját veszi föl.
* '''[[Hu/{{Parodia}} Kifigurázás]]''' A szerző csavar egyet a toposzon hogy komikus hatást váltson ki.
** A hős lovagokat a lovagiskolában oktatják a vívás, a lovaglás és a királylányok sárkányoktól való megmentése tantárgyakat.
* '''[[Hu/MixeltToposz Mixelés]]''' A fentiek összezagyválása: A szerző a toposzt egyszerre fordítja ki, vissza és meg, lehetőleg többszörösen.
** A sárkány összejátszik a gonosz királlyal, aki el akarja tetetni láb alól a saját lányát, de később kiderül, hogy a valódi hunyó a hős lovag, akinek a gonosz ikertestvére hipnózissal vette rá a királyt és a sárkányt a konspirációra és a terv véghezvitele után bátyja kitúrását tervezi a királylány kezéből, meg a fele királyságból
* '''[[Hu/KihagyottToposz Kihagyás ]]''' A toposzt - bár az a műfajra jellemző - a szerző nem használja
** A sárkány nem rabolja el a királylányt vagy nem is szerepel a történetben sárkány.
* '''[[Hu/EroltetettToposz Eröltetés]]''' A toposz az írón kívül álló okok kényszerítő hatására kerül bele a történetbe
** A sárkánynak szerepelnie kell a történetben, mert a studió már eladta egy játékgyárnak a sárkányfigura sorozatgyártásának jogait.

[[source:En:PlayingWithATrope]]