[[quoteright:350:[[Hu/GunnerkriggCourt https://static.tvtropes.org/pmwiki/pub/images/Technobabble_Hu2.png]]]]
[[caption-width-right:350:Blabla zsargon blabla!]]

->''"Bármely kellőképp fejlett akármi megkülönböztethetetlen a bődületes baromságtól."''
-->--[[Hu/TechnologiabolMagia Clarke Harmadik Törvényének]] Digby-féle általánosítása


Olyan, meggyőzően hangzó, de zavarosan megfogalmazott kijelentés, mely tipikusan [[Hu/{{Sci-fi}} sci-fikben]], katonai témájú, és [[Hu/{{Bunugyi}} bünügyi]] történetekben fordul elő.

Használható cselekményfordulatok kimagyarázására, vagy az atmoszféra megteremtésére. Lehet valós alapja, de lehet abszolút kitaláció is. Néha nem is lehet megmondani, melyikről van szó. Legalábbis nem ''lehetne'' ha az adott műfaj rajongói nem lennének zavarbaejtően tájékozottak a reáltudományok, haditudományok és a mindenféle tudományok terén.

Fő oka, hogy bár a tudományos nyelv célja a tudósok közötti kommunikáció megkönnyítése, kifejezései a tanulatlan fül számára misztikusnak és rejtélyesnek hatnak.

Ha az Áltudományos Maszlagot valamilyen cselekményfordulat igazolására használják, [[Hu/{{Legyintes}} Legyintésröl]] beszélünk. Ha arra, hogy megoldjanak egy problémát, [[Hu/MegforditottPolaritas Megfordított Polaritásról]]. Ha atmoszférateremtésre, akkor csak díszító elemről. Használatának és agyonhasználásának eredményeként a toposz kissé megkopott, manapság egyre gyakrabban használják parodizáló céllal.

Az Áltudományos Maszlag ''nem egyenlő'' a szakzsargonnal. A zsargon - bár sokak számára érthetetlennek tűnhet, a szakember számára teljesen értelmes szöveg, hisz célja épp ez: a szakértők közötti kommunikáció elősegítése. Például amikor egy átlagos számítógéphasználó ezt mondja: "Elment az internetem", az esetet kivizsgáló mérnök mondhatja például azt, hogy "A felhasználó a NIC-jét csak egy SSID-val tudja használni és úgy tűnik, nem kap IP-címet a DHCP szervertől". Zsargonja persze nem csak egyes tudományterületeknek, de bármilyen szakmának lehet. A legtöbb embernek például fogalma sincs mi a fene az a negyedes könyökcső, a vízvezetékszerelő viszont biztosan tudja.

Lásd még a [[Hu/{{Varazskutyu}} Varászkütyü]], a [[Hu/ZoldKristalyok Zöld Kristályok]], és az [[Hu/AlmagikusMaszlag Álmágikus Maszlag]] toposzokat. Ha az Áltudományos Maszlag ellentmondásba kerül saját magával, azt biztosan [[Hu/AVarazsloCsinalta A Varázsló Csinálta]]. Használható [[Hu/FeleslegesenKifinomult Feleslegesen Kifinomult]] megfogalmazások előállítására, de [[Hu/RohadtulSzofisztikalt Rohadtul Szofisztikált]] is lehet.

[[Source:En:TechnoBabble]]